Media katolickie postulują zakazanie in vitro

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 09 grudnia 2009 11:00

Metoda in vitro jako niemoralna i sprzeczna z nauką Kościoła katolickiego powinna być zakazana - taką kampanię zaczyna siedem mediów katolickich.

Media katolickie postulują zakazanie in vitro

„Tygodnik Powszechny", „Gość Niedzielny", „Niedziela", KAI, „Przewodnik Katolicki", „Idziemy" i „Źródło" ogłosiły we wtorek 8 grudnia, że zaczynają wspólne działanie, by uchwalono zgodne z nauką Kościoła katolickiego prawo dotyczące zapłodnienia in vitro i by podnieść świadomość społeczną o złu, jakie niesie ta metoda.

Przygotowały razem broszurę „Bioetyka katolicka", która będzie dołączona do wydań tych gazet i rozpowszechniona wśród parlamentarzystów. Broszurę otwiera tekst „Egzamin z dekalogu", w którym abp Józef Michalik napisał: Żadne racje naukowe, żadne ludzkie trudności czy szlachetne pragnienia posiadania dziecka nie usprawiedliwiają łamania praw naturalnych i Bożych.

Jest też wywiad z przewodniczącym zespołu ds. bioetycznych Konferencji Episkopatu ks. abp. Henrykiem Hoserem (pada w nim twierdzenie, że 95 proc. embrionów poczętych metodą in vitro ginie) i teksty propagujące tzw. naprotechnologię, czyli leczenie przyczyn niepłodności metodami naturalnymi. Przedstawia się ją jako pełnowartościową alternatywę dla zapłodnienia in vitro.

Broszura ocenia projekty ustaw o in vitro pod kątem zgodności z nauką Kościoła. Za w pełni zgodny uznano (odrzucony już w pierwszym głosowaniu, ale wniesiony ponownie przez grupę posłów) obywatelski projekt komitetu Contra in Vitro zakazujący tej metody i czyniący z niej przestępstwo z karą do trzech lat więzienia.

Jako prawie zgodny z nauką Kościoła oceniono projekt grupy posłów PiS. Też zakazuje metody in vitro, ale zezwala na wszczepianie zarodków już wytworzonych. Taka „adopcja" jest sprzeczna z nauczaniem Kościoła, bo narusza godność człowieka przez poczęcie w laboratorium, a nie w łonie kobiety i nie drogą stosunku płciowego.

Projekt posła PO Jarosława Gowina został oceniony jako sprzeczny z nauką Kościoła tam, gdzie dopuszcza metodę in vitro, a za zgodny - w części zakazującej mrożenia embrionów. Za niezgodny uznano projekt zespołu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z PO, „ponieważ nie chroni ludzkiego zarodka".  ałkowicie niezgodny jest też przygotowany przez zespół ekspertów „projekt Marka Balickiego".

Ks. Adam Boniecki, redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego" informuje, że akcja ma pokazać m.in. że spór o in vitro to nie spór Kościoła z poglądami laickimi, ale spór na temat granic eksperymentu genetycznego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum