Mecze dla tysięcy kibiców, ale koncerty dla 250 osób? Minister zdrowia wyjaśnia

Autor: oprac. JW • Źródło: PAP28 maja 2021 07:00

Limit miejsc na koncertach, wynoszący 250 osób, dotyczy tylko sytuacji, w której nie ma numerowanych miejsc – napisał szef MZ do lidera ludowców Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Mecze dla tysięcy kibiców, ale koncerty dla 250 osób? Minister zdrowia wyjaśnia
W przypadku koncertów limit 250 osób dotyczy tylko sytuacji, w której nie ma numerowanych miejsc. Fot. PTWP
  • Dlaczego mecz na stadionie mogą zobaczyć tysiące kibiców, a na koncert może wejść tylko 250 osób? - pytają przedstawiciele branży eventowej
  • Zainterweniuję niezwłocznie u ministra zdrowia, by zmienić absurdalne przepisy - zapowiedział lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz
  • Limit 250 osób dotyczy tylko sytuacji, w której nie ma numerowanych miejsc. W przypadku amfiteatrów czy innych widowni z numerowanymi miejscami na otwartym powietrzu limit wyznacza 50 proc. całkowitej pojemności - odpowiedział szef MZ

"Dlaczego mecz na stadionie mogą zobaczyć tysiące kibiców, a na koncert może wejść tylko 250 osób? Gdzie tu logika? Pyta branża eventowa. Zainterweniuję niezwłocznie u ministra @a_niedzielski, by zmienić absurdalne przepisy. Bądźmy odpowiedzialni i stosujmy te same zasady!" - napisał w czwartek wieczorem na Twitterze lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz.

Niedzielski: proszę dokładnie doczytać

Na ten zarzut zareagował minister zdrowia Adam Niedzielski. "Proszę dokładnie doczytać przepis rozporządzenia. Limit 250 osób dotyczy tylko sytuacji, w której nie ma numerowanych miejsc. W przypadku amfiteatrów czy innych widowni z numerowanymi miejscami na otwartym powietrzu limit wyznacza 50 proc. całkowitej pojemności" - napisał Niedzielski, kierując swoje słowa do Kosiniaka-Kamysza.

W środę przedstawiciele branży estradowej wystąpili na wspólnej konferencji z politykami Koalicji Obywatelskiej. Posłanka Monika Wielichowska mówiła, że branża muzyczna od ponad 14 miesięcy ze względu na pandemię jest pozbawiona możliwości wykonywania swojej pracy. - Tysiące ludzi, którzy wytwarzają ponad 3,5 proc. PKB, pozostało bez możliwości zarobkowania, z kredytami i z niepewną przyszłością - powiedziała.

Przypomniała, że we wtorek ukazało się rozporządzenie w sprawie możliwości organizowania koncertów w plenerze. - I rzeczywiście rząd otworzył koncerty, ale - jak to zwykle bywa - diabeł tkwi w szczegółach. Jeżeli przyjrzeć się zapisom, gdzie na koncercie plenerowym może być 250 osób - bez możliwości ustawienia gastronomii, to powoduje, że koncerty nadal nie będą się odbywać - oceniła Wielichowska.

Koncerty i widowiska: co mówi zmienione rozporządzenie

Zgodnie ze zmienionym rozporządzeniem w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, od 4 czerwca 2021 r. na otwartym powietrzu będzie można prowadzić działalność twórczą związaną z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki (ujętą w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 90.0). Tym samym usunięto dotychczas obowiązujący zapis, który wykluczał z odmrożenia działalność grup cyrkowych i zespołów muzycznych.

Koncerty i widowiska cyrkowe w plenerze będą mogły być organizowane pod warunkiem udostępnienia widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni - z tym że nie więcej niż połowy miejsc, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni - przy zachowaniu odległości 1,5 m między widzami lub słuchaczami oraz udziału w wydarzeniu nie więcej niż 250 osób. Uczestnicy wydarzenia będą musieli mieć zakryte usta i nos, ponadto nie będą mogli spożywać napojów lub posiłków.

Do limitu 250 osób nie będą wliczane osoby zaszczepione przeciwko COVID-19. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum