Mazowsze: ruszyły konsultacje projektu uchwały antysmogowej

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 19 lipca 2017 09:50

We wtorek (18 lipca) Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego ogłosił rozpoczęcie konsultacji społecznych projektu uchwały antysmogowej dla regionu. Jeśli wejdzie ona w życie, wszystkie piece instalowane od 1 listopada będą musiały spełniać wysokie normy unijne.

Mazowsze: ruszyły konsultacje projektu uchwały antysmogowej
Łączny koszt wymiany pieców w ciągu sześciu lat wyniesie od 4,5 do 11 mld zł Fot. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

Dokument zakazuje też palenia w piecach najgorszej jakości, najtańszymi mułami i flotokoncentratami węglowymi, a w kominkach biomasą lub drewnem o wilgotności powyżej 20 proc. - informuje Gazeta Wyborcza.

Piece domowe będą musiały z kolei spełniać normy Unii Europejskiej oznaczane zgodne z "wymaganiami ekoprojektu" (określa je rozporządzenie Komisji UE z 2015 r.). Wszystkie piece powinny też mieć wyłącznie automatyczne podawanie paliwa, co uniemożliwi dorzucanie do paleniska śmieci czy domowych odpadów.

Jeśli dokument zacznie obowiązywać w tym kształcie, ekologiczne piece trzeba będzie montować już od 1 listopada br. w nowo budowanych domach na Mazowszu. Dla działających już instalacji przewidziano okresy przejściowe. Najgorsze kopciuchy pozaklasowe należy wymienić do 1 listopada 2023 r., a te klasy od trzeciej do piątej - do 2028 r.

Łączny koszt wymiany pieców w ciągu sześciu lat wyniesie od 4,5 mld zł (dotyczy to samych kopciuchów) do 11 mld zł, jeżeli doliczy się wydatki na nową instalację centralnego ogrzewania.

Więcej: warszawa.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum