Mazowsze: NFZ skontrolował przychodnię w związku ze śmiercią dziecka

Autor: Gazeta Powiatowa/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2017 10:39

Pozytywna oceną zakończyła się kontrola Mazowieckiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w legionowskiej przychodni „na górce” . Inspekcja miała związek ze zgonem dwuletniego chłopca, który na dzień przed swoją śmiercią korzystał z pomocy medycznej w tym ośrodku.

Mazowsze: NFZ skontrolował przychodnię w związku ze śmiercią dziecka
W opinii kontrolerów NZOZ Legionowo sp. z o.o. przy ul. Sowińskiego funkcjonował prawidłowo. FOT. Archiwum

W opinii kontrolerów NZOZ Legionowo sp. z o.o. przy ul. Sowińskiego funkcjonował prawidłowo. NFZ sprawdza jednak jedynie, czy realizacja umowy przebiega zgodnie z przepisami (czy na miejscu była wymagana liczba lekarzy, czy dokumentacja była należycie wypełniona).

Urzędnicy NFZ nie ustalają jednak, czy dyżurujący lekarz postawił właściwą diagnozę i podjął odpowiednią decyzję o zastosowanym leczeniu. To jest zadanie dla biegłego.

Sprawą śmierci dwuletniego chłopca nadal zajmuje się  Prokuratura Regionalna w Warszawie. Postępowanie wszczęto w kierunku art. 155 w związku z art. 160 par. 2 kodeksu karnego tj. w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci w związku z narażeniem drugiego człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Przypomnijmy. 22 stycznia br. do dziecka wezwano ambulans. Ratownik medyczny udzielił mu pomocy, uznając zarazem, iż hospitalizacja nie jest konieczna. Stan dziecka jednak dalej się pogarszał i rodzice wezwali karetkę po raz drugi. Niestety próby ratowania życia dziecka przez ratowników medycznych nie powiodły się i dwulatek zmarł. Kilka godzin przed śmiercią, dziecko trafiło też do pediatry przyjmującego w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w legionowskiej przychodni. 

Więcej: www.gazetapowiatowa.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum