Mazowieckie: zarzuty dla b. dyrektora OW NFZ i radcy prawnego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 marca 2015 18:29

Poręczenie majątkowe zastosowała prokuratura wobec b. dyrektora ds. medycznych w mazowieckim oddziale NFZ Mirosława J. i radcy prawnego Pawła S. (niezwiązanego zawodowo z NFZ), którym 18 i 19 marca postawiono zarzuty korupcyjne - podał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Przemysław Nowak.

Mazowieckie: zarzuty dla b. dyrektora OW NFZ i radcy prawnego
Fot. Archiwum

Obydwaj mężczyźni zostali w środę (18 marca) zatrzymani przez funkcjonariuszy CBA.

Jak wynika z ustaleń śledztwa, radca prawny miał wręczyć w lutym 2013 r. w Warszawie poprzez pośrednika b. dyrektorowi 400 tys. zł łapówki. Pieniądze otrzymał po zawarciu przez mazowiecki oddział NFZ z jednym z niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej z Legionowa ugody dotyczącej dodatkowego wynagrodzenia - ponad 17 mln zł za świadczenia zdrowotne udzielone ponad kontrakt z NFZ.

Prokuratura zarzuciła też dyrektorowi J. przyjęcie w związku z pełnioną funkcją od stycznia 2013 r. do kwietnia 2014 r. łapówek na kwotę nie mniejszą niż 200 tys. zł - co miesiąc 10 tys. zł. Pieniądze miał dostawać za przekazywanie informacji o planowanych kontrolach w prywatnych firmach świadczących usługi medyczne oraz o planowanych zmianach w zawartych umowach. 50 tys. zł miał też dostać za wynagrodzenie za podpisaną umowę o tzw. nadwykonania w 2012 r.

Nowak zaznaczył, że obaj podejrzani nie przyznali się do winy i złożyli wyjaśnienia. Paweł S., który został objęty dozorem policji, ma też wpłacić 400 tys. zł poręczenia majątkowego, a Mirosław J. 50 tys. zł.

Rzecznik zaznaczył, że za "przyjęcie i udzielenie korzyści majątkowej znacznej wartości" grozi do 12 lat pozbawienia wolności.

Śledztwo prowadzone od listopada 2014 r. przez prokuraturę razem z CBA, dotyczy "podejrzenia przyjmowania korzyści majątkowych w związku z pełnieniem funkcji publicznej w oddziale wojewódzkim NFZ".

******

Jak wynika z informacji uzyskanych przez redakcję Rynku Zdrowia, śledztwo przeciwko Mirosławowi Jeleniewskiemu i Pawłowi Szaniawskiemu (wyrazili zgodę na publikację danych osobowych) zostało umorzone "wobec niedostarczenia przez postępowanie podstaw do wniesienia aktu oskarżenia".

Postanowienie o umorzeniu śledztwa przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie, Wydział V Śledczy (sygn. akt V Ds. 284/14) zapadło 18 listopada 2015 r. Postanowienie jest prawomocne.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum