Mazowieckie: szkolenia dla pielęgniarek i położnych pod kątem przemocy w rodzinie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 października 2015 17:40

Ponad 13 tys. pielęgniarek i położnych z woj. mazowieckiego zostanie przeszkolonych pod kątem szybkiego reagowania na przypadki przemocy w rodzinie. We wtorek (13 października) w Radomiu ruszył projekt "Jest z nami DZIECKO", którego liderem jest mazowiecka komenda policji.

Mazowieckie: szkolenia dla pielęgniarek i położnych pod kątem przemocy w rodzinie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z-ca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego policji insp. Marek Świszcz podkreśla, że współpraca policji ze służbą zdrowia w zakresie szybkiego reagowania na przemoc domową jest bardzo istotna. - Pielęgniarki i położne docierają do nowo narodzonych dzieci już w pierwszych dniach ich życia. To dobry moment do rozpoznania środowiska, czy jest ono przyjazne dziecku - zaznaczył komendant.

Według prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Grażyny Rogali-Pawelczyk istotne jest nie tylko postrzeganie widocznych symptomów i objawów krzywdzenia dziecka, ale także zwracanie uwagi na przesłanki, które wskazują na to, że zachowanie osoby dorosłej może doprowadzić w przyszłości do krzywdzenia dziecka.

- Poza badaniem fizykalnym i oględzinami dziecka, należy zwrócić uwagę na zachowanie opiekunów, gesty, czyny, słowa, które mogą sugerować, że nawet jeżeli nie ma w tej chwili przemocy to może być ryzyko jej wystąpienia - mówi Rogala-Pawelczyk.

Szefowa samorządu pielęgniarskiego podkreśla, że przemoc nie dotyczy tylko rodzin patologicznych. - Nam się przemoc kojarzy z panem, który ma podbite oko, jest masywny, mówi się o nim damski bokser, i bije dzieci. Nie, przemoc to także przemoc psychiczna, przemoc związana z niewłaściwymi warunkami, jakie dzieciom stwarzają rodzice. Są przykłady, gdy dziecko, odchodzi, bo rodzice zastosowali wobec niewłaściwy sposób odżywania - zaznacza Rogala-Pawelczyk.

Renata Durda, kierowniczka Ogólnopolskiego pogotowia dla ofiar przemocy w rodzinie "Niebieska Linia" liczy na aktywniejsze włączenie się służby zdrowia w program przeciwdziałania pomocy w rodzinie. Jak podkreśla - ta grupa zawodowa, choć jest najliczniejsza, słabo reaguje na przypadki przemocy w rodzinie i rzadko wszczyna procedury tzw. "Niebieskiej karty", zakładanej w przypadku stwierdzenia przemocy domowej.

Według szefowej "Niebieskiej Linii" pracownicy oświaty i ochrony zdrowia nie do końca wiedzą, kiedy powinni rozpocząć procedurę "Niebieskiej Karty". - Mówią nam: widzę, że coś niepokojącego dzieje się z uczniem czy z pacjentem, mam podejrzenia, że być może dotyczy to przemocy w rodzinie, ale nie jestem o tym przekonany, co powinienem zrobić? - opowiada szefowa Niebieskiej Linii. Szczegółową wiedzę na ten temat pielęgniarki otrzymać mają właśnie podczas szkoleń w ramach programu "Jest z nami DZIECKO".

Z raportu opracowanego w Wydziale Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, wynika, że w 2014 r. na terenie Mazowsza sporządzono 9,7 tys. tzw. Niebieskich Kart A (w której dokumentuje się zgłoszoną sytuację i co zastano na miejscu, a także jakie działania podjęto); z czego ponad 8 tys. - wystawili policjanci, 1,2 tys. pracownicy pomocy społecznej, 226 - przedstawiciele oświaty, 134 - pracownicy służby zdrowia, a 113 - przedstawiciele gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.

Z policyjnych statystyk (przedstawionych w lutym 2015 r. przez MSW) wynika, że w 2014 r. policja odnotowała ponad 105 tys. ofiar przemocy, czyli o ponad 18,5 tys. więcej niż w 2013 r. Ogólna liczba osób podejrzewanych o przemoc wyniosła ponad 78 tys., czyli o ponad 17 tys. więcej niż w 2013 r. Policjanci skuteczniej odizolowują od ofiar m.in. nietrzeźwych podejrzanych o psychiczne lub fizyczne znęcanie się nad domownikami. W pierwszych trzech kw. 2014 r. liczba sprawców doprowadzonych do izb wytrzeźwień wzrosła blisko o 63 proc.

W 2014 r. policjanci wypełnili 77 808 formularzy "Niebieska Karta", czyli o ponad 16,7 tys. więcej niż w 2013 r. W ub.r. wzrosła też ogólna liczba ofiar przemocy i liczba osób podejrzewanych o przemoc.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum