Mazowieckie: sprawa nielegalnego domu opieki trafiła do sądu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 czerwca 2009 16:43

O narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu 20 pensjonariuszy prywatnego rodzinnego domu opieki we Wsoli (Mazowieckie) oskarżyła właścicielkę tej placówki Prokuratura Okręgowa w Radomiu.

Jak poinformowała PAP w piątek (19 czerwca) rzecznik prasowy prokuratury Małgorzata Chrabąszcz, placówka działała nielegalnie od marca 2008 do kwietnia 2009 roku, kiedy wojewoda mazowiecki na wniosek m.in. straży pożarnej zakazał prowadzenia tego typu działalności.

O fatalnych warunkach i braku opieki nad pensjonariuszami zawiadomiła organa ścigania córka jednej z osób przebywających w domu opieki.

- W placówce stwierdzono zaniedbania higieniczno-sanitarne w opiece nad pensjonariuszami, niewłaściwe przechowywanie produktów spożywczych, niewłaściwe warunki prania bielizny, zaniżanie jakości i ilości jedzenia, niezachowanie warunków higieniczno-sanitarnych przy przygotowywaniu potraw, brak pomieszczeń przystosowanych dla osób niepełnosprawnych, brak dróg ewakuacyjnych - powiedziała Chrabąszcz.

Prokuratura zarzuciła także 43-letniej Barbarze K., że od maja do grudnia 2008 roku znęcała się fizycznie nad trzema schorowanymi pensjonariuszami placówki. - Biła ich rękoma po ciele, szarpała za ubranie i włosy - powiedziała rzeczniczka.

Chrabąszcz dodała, że osoby pokrzywdzone - ze względu na swój wiek i zniedołężnienie - nie były przesłuchiwane; o złym traktowaniu pensjonariuszy prokuratura dowiedziała się od innych osób zatrudnionych w placówce w charakterze opiekunów.

Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do Sądu Rejonowego w Radomiu. Właścicielce domu grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum