"Matki I kwartału" u Grzegorza Schetyny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 kwietnia 2013 19:56

"Matki I kwartału" spotkały się w czwartek (11 kwietnia) z Grzegorzem Schetyną (PO). Przekonywały go, by poparł ich postulat wydłużenia urlopów macierzyńskich na cały rocznik 2013. Ta kwestia wymaga rozmów, nie da jej się załatwić bez zgody ministra finansów - powiedział Schetyna.

"Matki I kwartału" u Grzegorza Schetyny

Zgodnie z zapowiedziami rządu, 1 września mają wejść w życie przepisy wydłużające urlopy macierzyńskie do roku. Obejmą one nie tylko rodziców dzieci urodzonych po tej dacie, ale także osoby, które będą wtedy na urlopach. Oznacza to, że do dłuższych urlopów będą mieli prawo rodzice dzieci urodzonych po 17 marca, ponieważ obecnie urlop wynosi 24 tygodnie. Wywołało to protesty, powstał ruch "Matek I kwartału", który domaga się, by nowymi przepisami objąć cały rocznik 2013. 

Jak powiedziała PAP po spotkaniu w Sejmie Aneta Siejka, jedna z "Matek I kwartału", Schetyna zapewnił, że porozmawia na ten temat z premierem Donaldem Tuskiem i ministrem finansów Jackiem Rostowskim. 

- Obiecałem, że zapytam ministra finansów o możliwości finansowe - poinformował Schetyna. Dodał, że minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz jest otwarty, ale bez zgody i akceptacji ministra finansów niewiele da się zrobić. 

"Matki I kwartału" uważają, że projektowana nowelizacja dzieli dzieci urodzone w tym samym roku na te, które będą mogły spędzić z mamą lub tatą cały rok oraz te, które takiej szansy mieć nie będą - ich rodzice będą mieli dwukrotnie krótszy urlop. Uważają taki podział za krzywdzący, zwłaszcza że inne ustawy np. o obowiązku szkolnym lub przepisy o tzw. becikowym dotyczą całych roczników dzieci bez względu na miesiąc narodzin. 

- Wydłużając urlopy dla rodziców musieliśmy gdzieś postawić granicę, staraliśmy się, by zmiany objęły jak największą grupę osób, ale zawsze ktoś będzie czuł się pokrzywdzony - mówił wcześniej premier. Jego zdaniem, jeśli zostaną uznane - słuszne w jego opinii - argumenty "Matek I kwartału" i zostanie wydane kolejne 400 mln zł z tytułu wydłużenia im urlopów, takie samo prawo, by upominać się o to, będą miały matki ostatniego kwartału poprzedniego roku. 

W projekcie MPiPS proponuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, sześć tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego, którym dowolnie mogą dzielić się ojciec i matka. Przed Wielkanocą projekt został skierowany do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Obecnie urlop macierzyński trwa 20 tygodni, a dodatkowy - cztery tygodnie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum