Maseczki: nakaz odsłonięcia twarzy na żądanie policjanta, straży granicznej, kasjera i sprzedawcy

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 17 kwietnia 2020 18:41

- Policjanci, strażnicy graniczni, kasjerzy w banku a nawet sprzedawcy mogą zażądać od nas odsłonięcia twarzy w celach identyfikacyjnych. Mamy obowiązek uczynić to na ich prośbę - przypomina Kancelaria Premiera na Twitterze w piątek (17 kwietnia).

Policjanci, strażnicy graniczni, kasjerzy w banku, a nawet sprzedawcy mogą zażądać od nas odsłonięcia twarzy w celach identyfikacyjnych. Fot. Shutterstock

Nakaz zasłaniania ust i nosa obowiązuje od 16 kwietnia. Każdy, kto wychodzi z domu, musi zakryć te części twarzy. Może to zrobić za pomocą maseczki jednorazowej, maseczki materiałowej, chusty, apaszki czy szalika.

Zdaniem decydentów, dzięki temu będziemy chroni siebie i innych. Osoby zakażone koronawirusem, które przechodzą chorobę bezobjawowo, nie będą nieświadomie zarażać.

Obowiązek dotyczy przestrzeni publicznych. Jednak, jeśli policjant strażnik na granicy, kasjer w banku czy nawet sprzedawca w sklepie zażąda od nas odsłonięcia twarzy w celach identyfikacyjnych musimy to zrobić.

W tym samym czasie osoby wskazane powyżej mają obowiązek przebywania w masce. Prawo stanowi bowiem, że wprawdzie nie ma obowiązku zakrywania twarzy w miejscu pracy, jednak w sytuacji, w której dana osoba ma kontakt z kimś z zewnątrz - klientem, interesantem itp. musi mieć zakrytą twarz.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum