Marek Haber zapewnia: resort zdrowia wykupi akcje placówek strategicznych

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 08 października 2008 09:09

Zdaniem wiceministra zdrowia Marka Habera, w ciągu najbliższych dwóch lat szpitale i przychodnie będą obowiązkowo przekształcone w spółki prawa handlowego. Akcje strategicznych szpitali, które nie będą radziły sobie jako spółki zostaną wykupione przez Ministerstwo Zdrowia.

Zdaniem wiceministra projekty ustaw powinny zostać uchwalone do końca października. 
W myśl przepisów przekształcenia byłyby obligatoryjne.

- SP ZOZ to forma prawna z innej epoki. Jest to twór pod względem formalnoprawnym, który został stworzony specjalnie dla systemu ochrony zdrowia, ale który spowodował bardzo wiele trudności, np. z interpretacją przepisów dotyczących zasad jego funkcjonowania – argumentuje Marek Haber.

W opinii ministerstwa dwa lata wystarczą na przekształcenie placówek w spółki. Jak jednak zaznacza wiceminister, jeżeli SP ZOZ teraz nie daje sobie rady, to bez odpowiednich zmian i restrukturyzacji nie poradzi sobie na rynku jako spółka.

Przedstawiciel resortu zaznacza, że w przypadku przekształceń już obecnie obowiązujące procedury wymagają zachowania ciągłości świadczenia usług. Są one np. przejmowane przez inny zakład, który działa w danym regionie lub przez podmiot, który powstaje w miejsce likwidowanego.

- Z możliwości likwidacji skorzystała część placówek i zaczęła działać np. jako niepubliczne samorządowe szpitale. Czy z tego tytułu doszło do znacznych ograniczeń w zakresie świadczonych usług w danym regionie? – pyta wiceminister zdrowia.

Zgodnie z propozycją, placówki już działające jako spółki nie mogą liczyć na dodatkowe środki publiczne.

Projekt ustawy zakłada, że w sytuacji gdy ZOZ prowadzonemu przez spółkę będzie grozić likwidacja, a udziela on określonych świadczeń zdrowotnych jako jedyny w województwie i nie jest możliwe ich wykonywanie przez inny zakład, to Ministerstwo Zdrowia będzie mogło przejąć taką spółkę.

Po nabyciu jej udziałów albo akcji, minister zdrowia będzie zobowiązany zapewnić spółce środki finansowe na dalsze jej funkcjonowanie przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy. Po trzech latach minister zdrowia będzie musiał pozbyć się przejętych akcji lub udziałów.

Jak zaznacza wiceminister Haber, w projekcie ustawy o ZOZ znalazł się zapis, że szpitale resortowe (czyli utworzone przez MON, MZ i MSWiA) staną się zakładami budżetowymi.

- Mamy świadomość tego, że część zakładów nie powinna zostać spółkami prawa handlowego. Projekt ustawy o finansach publicznych zakłada ich likwidację do końca 2009 roku, nie mniej padła propozycja aby umożliwić wybranym zakładom opieki zdrowotnej funkcjonowanie w formie zakładów budżetowych również po 2009 roku.

Marek Haber pytany o wynagrodzenia dyrektorów wyjaśnia, że dopóki udział Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego w kapitale zakładowym spółki będzie przekraczał 50 proc., wynagrodzenie osób nimi kierujących nadal będzie podlegać przepisom ustawy kominowej.

Dyrektorzy SP ZOZ zgodnie z ustawą kominową mogą zarobić do 12 tys. zł miesięcznie. Wynagrodzenie osób kierujących placówkami, które przekształcą się w spółki z większościowym udziałem samorządów, także będą podlegać tej ustawie. Ich wynagrodzenie będzie mogło być jednak wyższe - maksymalnie 17,3 tys. zł. Ustawa kominowa nie będzie miała zastosowania w przypadku jednostek działających w formie niepublicznych ZOZ z większościowym udziałem inwestorów prywatnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum