×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Marek Balicki: Można znaleźć kompromis po wecie prezydenta

Autor: PAP/Rynek Zdrowia08 grudnia 2008 15:44

Marek Balicki przedstawił projekt, który dotyczy zasad przekształceń zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego a proponowane w nim zapisy nawiązują do tych, które przedstawiła PO w pierwszej wersji pakietu sześciu ustaw zdrowotnych.

Marek Balicki: Można znaleźć kompromis po wecie prezydenta
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Ten projekt może pomóc znaleźć wyjście z pata, z którym mamy do czynienia po zawetowaniu przez prezydenta trzech ustaw PO. Ustawy były złe, ale brak rozwiązań także jest zły. My proponujemy, by przekształcenie ZOZ-ów odbywało się dobrowolnie, by powstałe spółki prowadziły działalność non-profit; większość ich udziałów ma zachować samorząd – powiedział Balicki.

- Nasza ustawa pozwoli także na udzielnie pomocy publicznej przekształcanym ZOZ-om, zgodnie z zasadami, które zaproponowała PO w swoich ustawach" - zaznaczył Balicki. Dodał, że przy poparciu koalicji ustawa mogłaby wejść w życie w ciągu kilku tygodni. Poinformował także, że projekt ma poparcie posłów lewicowych.

Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS) stwierdził, że PiS rozważa poparcie projektu Balickiego i Dorna. - Nie wykluczam, że zyska on naszą aprobatę. Jeszcze się z nim nie zapoznałem, ale znam założenia. Na razie nie ma decyzji w sprawie ewentualnego poparcia - powiedział Piecha.

Prezydent zawetował w listopadzie trzy z sześciu ustaw zdrowotnych: o ZOZ-ach (która dotyczyła przekształcania szpitali w spółki prawa handlowego), o pracownikach ZOZ-ów oraz ustawę wprowadzającą reformę służby zdrowia.

W odpowiedzi Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało rządowy program, który ma umożliwić skuteczną pomoc i restrukturyzację szpitali. Sejm ma zająć się wetem prezydenta w przyszłym tygodniu.

Poparcie weta do ustaw zdrowotnych zapowiedział szef SLD Grzegorz Napieralski. Za poparciem weta opowiedzieć ma się także koło SdPl- Nowa Lewica. Posłów tego koła zobowiązał do tego Zarząd Krajowy SdPl.

Zgodnie z ustawą o ZOZ-ach, szpitale byłyby obligatoryjnie przekształcane w spółki kapitałowe działające w oparciu o prawo handlowe. Samorządy miały otrzymać 100 proc. kapitału zakładowego, którym mogłyby dysponować. To one podejmowałyby decyzje o ewentualnej sprzedaży udziałów. Taki zapis dawał samorządom możliwość całkowitego wyzbycia się kapitału ZOZ-ów, ale także zachowania całości lub większości udziałów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze