Małpolska: więźniowie chcą odszkodowań, bo chorowali

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 01 października 2009 16:23

Więźniowie osadzeni w Małopolsce domagają się gigantycznych odszkodowań m.in. z powodów narażenia na szwank ich zdrowia bądź złego leczenia podczas odbywania kary.

Małpolska: więźniowie chcą odszkodowań, bo chorowali
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Więzień z Krakowa skarży się na przebywanie w celi z osobami palącymi, osadzony w zakładzie karnym w Tarnowie krytykuje areszt za złe warunki odbywania kary, a odsiadujący wyrok w zakładzie karnym w Nowym Sączu żali się, że przez ciasnotę w celi naruszona jest 5 cm strefa intymna co skutkuje trwałym zaburzeniem uniemożliwiającym mu w przyszłości podjęcie intratnych posad. Domaga się 984 tys. zł za naruszenie jego godności, utratę zdrowia psychicznego i fizycznego – pisze Gazeta Krakowska.

Małopolskie sądy są zasypywane takimi pozwami, a wiele z nich może być zasadnych, bo niedługo wchodzi w życie dyrektywa, że osadzonemu przysługują 3 mkw. Żądane kwoty odszkodowań sięgają milionów zł.

– Zrobimy wszystko, by uniknąć płacenia za niezachowanie standardów. Do tej pory to nie miało skutków prawnych, ale od 5 grudnia będzie inaczej – mówi Józef Drażniowski, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Krakowie.

Władysław P. przegrał sprawę i nie dostanie 200 tys. zł od Aresztu Śledczego w Krakowie za rzekomo niewłaściwe leczenie, złe warunki bytowe i przebywanie w celi z osobami palącymi. Sąd Apelacyjny w Krakowie oddalił pozew. Okazało się, że Władysław zachorował na wirusowe zapalenie wątroby typu C jeszcze przed aresztowaniem w 2004 r.

– A leczenie osadzonego było prawidłowe. Brak też podstaw do przyjęcia odpowiedzialności administracji więziennej za warunki pobytu w celi. Podejrzany twierdził, że szkodziło mu, że inni osadzeni palą papierosy, ale sam wcześniej deklarował się jako palący – mówiła sędzia Anna Kowacz-Braun.

Władysław P. trzyma się jednak swojej wersji wydarzeń.

– Dopiero na wolności sam się podleczyłem, brałem interferon i stanąłem na nogi. W celi dawali mi leki, które tylko mi szkodziły i było ze mną coraz gorzej. Dlatego teraz walczyłem o odszkodowanie – opowiada.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum