Małopolskie: zwolniony dyrektor odwołał się do sądu, a ten ujawnił kompromitujące fakty

Autor: dziennikpolski24.pl/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2014 09:08

Dyrektor Powiatowego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Grojcu został dyscyplinarnie zwolniony z pracy przez Zarząd Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu. Odwołał się do sądu, który nie tylko, że przyznał rację starostwu, to jeszcze ujawnił druzgoczące dla dyrektora fakty.

Stanisław S. został zwolniony (w 2011 r.), bo według starostwa dopuścił się rażących zaniedbań. Dopiero uzasadnienie wyroku Sądu Pracy w Chrzanowie tak naprawdę wstrząsnęło członkami zarządu i mieszkańcami wsi, którzy na co dzień mają styczność z zakładem i jego podopiecznymi - informuje dziennikpolski24.pl i przytacza ustalenia sądu.

Z uzasadnienia wynika np., że w pierwszej połowie 2011 r. Stanisław S. spotkał się z dyrektorem banku w Andrychowie. Chciał założyć konta dla podopiecznych zakładu. Ponad połowa pacjentek była ubezwłasnowolniona, więc potrzebna była zgoda ich opiekunów prawnych. Stanisław S. nie chciał jednak informować opiekunów pacjentek, dlatego zlecił swoim pracownikom, aby pobierali od pensjonariuszek odciski palców i ”odbijali” je na umowach otwarcia rachunku w banku. Pod każdym ”odciskiem” musiał widnieć podpis pracownika zakładu, który go pobrał. To miało wystarczyć, aby zawrzeć umowę z bankiem.

Pracownicy nie zgodzili się jednak, aby wykonać takie polecenie, twierdząc, że to łamanie prawa. Dwoje pracowników, lekarz i pielęgniarka, złożyło wtedy pisemne wyjaśnienie na ręce dyrektora, w którym wytłumaczyli, że takie działanie jest niezgodne z prawem, dlatego nie zostanie przez nich wykonane. Lekarz dołączył także wypowiedzenie umowy o pracę.

Stanisław S. oświadczył wtedy, że takiej decyzji oczekuje od wszystkich, którzy nie chcieli pobierać odcisków palców. Ostatecznie próba założenia rachunków bankowych w sposób wymyślony przez dyrektora nie powiodła się.

Inne zarzuty dotyczą nieprawidłowego zarządzania ZOL-em.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum