PAP/Rynek Zdrowia | 02-03-2011 19:05

Małopolskie: szpital i lekarz solidarnie płacą odszkodowanie - wyrok podtrzymany

Zadośćuczynienie w wysokości 900 tys. zł, 9,5 tys. zł odszkodowania i 4,8 tys. zł renty przyznał w środę (2 marca) Sąd Apelacyjny w Krakowie rodzinie 11-letniego niepełnosprawnego chłopca, którego kalectwo spowodowały błędy popełnione podczas odbierania porodu.

Zadośćuczynienie i odszkodowanie razem z odsetkami oraz rentę płacić mają solidarnie szpital w Olkuszu (Małopolska) oraz ówczesny zastępca oddziału ginekologiczno-położniczego Władysław S.

Tym samym Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy wyrok, jaki zapadł w tej sprawie przed Sądem Okręgowym w Krakowie we wrześniu ub. roku.

Od wyroku odwoływali się pozwani. Sąd Apelacyjny uznał w środę, że ich argumenty są nieuzasadnione, a rozstrzygnięcie sądu pierwszej instancji jest w pełni trafne.

Wyrok jest prawomocny. Opiera się na ustaleniach, że błędy popełnione podczas porodu, a w szczególności nieprzeprowadzenie zabiegu cesarskiego cięcia, spowodowały trwałe kalectwo chłopca.

Dziecko, urodzone z ciężkim porażeniem mózgowym, jest w 95 proc. niepełnosprawne i wymaga leczenia: nie widzi, nie słyszy, nie chodzi, cierpi na padaczkę.

Rodzina dziecka zawiadomiła prokuraturę o nieprawidłowościach podczas porodu. Śledztwo w tej sprawie było kilkakrotnie umarzane. Rodzina za pośrednictwem swojego pełnomocnika odwoływała się od tych decyzji, składała wnioski o wyłączenie prokuratury w Olkuszu, kolejne zażalenia i skargi. Ostatecznie akt oskarżenia przeciwko lekarzowi sporządziła krakowska prokuratura, opierając się na opiniach biegłych z Warszawy i Poznania, że wina lekarza nie budzi żadnych wątpliwości.

W lutym 2009 roku lekarz Władysław S. został skazany na półtora roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na cztery lata za nieumyślne spowodowanie trwałego kalectwa dziecka. Rozstrzygnięcie to brał pod uwagę sąd cywilny, badając kwestie odszkodowania i zadośćuczynienia.

– Jesteśmy tym wszystkim zmęczeni, ale odczuwamy satysfakcję, że sąd przyznał nam rację. W styczniu minęło 10 lat naszej walki o sprawiedliwość – mówili PAP po wyroku rodzice chłopca i jego dziadek. Jak podkreślali, z powodu wysokich kosztów leczenia dziecka zadłużyli się w bankach.