×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Małopolskie: śledztwo ws. opóźnienia karetki umorzone

Autor: PAP/Rynek Zdrowia02 grudnia 2013 13:19

Prokuratura Rejonowa w Nowym Targu (Małopolskie) umorzyła postępowanie dotyczące spóźnionego przyjazdu karetki do chorej. W listopadzie ub. r. w Skrzypnem karetka dojechała do osiemdziesięcioletniej kobiety po 40 minutach; chora zmarła.

Małopolskie: śledztwo ws. opóźnienia karetki umorzone
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Po przesłuchaniu załogi karetki, dyspozytora, lekarzy i rodziny prokurator uznał, że nie można jednoznacznie ustalić, czy opóźnienie karetki miało bezpośredni wpływ na śmierć pacjentki - powiedział PAP w poniedziałek Zbigniew Gabryś z nowotarskiej prokuratury. 

Prokurator dodał, że rodzina nie wyraziła zgody na przeprowadzenie sekcji zwłok zmarłej; kobieta została pochowana zanim wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

- Lekarze z Zakładu Medycyn Sądowej odmówili wydania opinii na temat przyczyn śmierci pacjentki, bo nie pozwalał na to zebrany materiał dowodowy i w ich ocenie byłyby to jedynie spekulacje - dodał Gabryś.

Sprawa miała miejsce tuż po zmianie zasad wysyłania karetek pogotowia do potrzebujących w całej Małopolsce.

Obecnie Kraków i 12 małopolskich powiatów jest obsługiwanych przez jedną dyspozytornię pogotowia ratunkowego. Wcześniej ten obszar obsługiwało 13 dyspozytorni. W związku z wprowadzeniem nowego systemu ratownictwa medycznego istniały podejrzenia, że opóźnienie przyjazdu karetki miało związek z nieznajomością wprowadzonych zasad postępowania przez pracowników pogotowia. 

Do chorej został wysłany zespół karetki z oddalonego o ponad 20 km Zakopanego, ponieważ wszystkie najbliższe zespoły ratownictwa medycznego w rejonie Nowego Targu były zajęte. Kierowca nie mógł trafić pod wskazany adres, ponieważ nie znał terenu i miał problem z nawigacją i łącznością w górskim terenie. 

Czytaj też. Małopolska: prokuratura sprawdza, czy konsolidacja ratownictwa nie zagraża pacjentom

Oddzielne postępowanie dotyczące wprowadzenia w Małopolsce nowego systemu ratownictwa medycznego prowadzi Prokuratura Okręgowa w Krakowie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze