×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Małopolskie: ciąg dalszy sporu o interpretację przepisów dotyczących dostępności "jednodniówek" do bloku operacyjnego

Autor: RG, MZ, RZ/Rynek Zdrowia20 lutego 2012 19:51Aktualizacja: 20 lutego 2012 20:26

Małopolski OW NFZ nie przedłużył z NZOZ Oko-Test w Nowym Targu kontraktu na chirurgię jednodniową, zarzucając podmiotowi nieprawidłową interpretację przepisów dotyczących dostępności bloku operacyjnego. Dyrektor Oko-Test Paweł Zieliński przedstawia pismo skierowane w tej sprawie przez Ministerstwo Zdrowia do NFZ. Dyrektor przekonuje, że to on miał rację, NFZ podtrzymuje swoje stanowisko.

Małopolskie: ciąg dalszy sporu o interpretację przepisów dotyczących dostępności "jednodniówek" do bloku operacyjnego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

NZOZ Oko-Test jest najemcą sali operacyjnej wchodzącej w skład bloku operacyjnego w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu.

Po czyjej stronie racja?

Według Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, zgodnie z przepisami niedopuszczalne jest, aby szpital mający umowę na udzielanie świadczeń całodobowych, niezależnie od ilości sal operacyjnych, wynajmował innemu podmiotowi część bloku operacyjnego. Szpital musi bowiem zabezpieczyć 24-godzinną dostępność bloku operacyjnego do własnych celów.

Zatem użytkownikiem tego samego bloku operacyjnego nie mogą być równocześnie szpital i Oko-Test.

Jak wynika ze stanowiska Ministerstwa Zdrowia przedstawionego w piśmie do NFZ, Fundusz może nie mieć racji. Pismo, podpisane przez wiceministra zdrowia Jakuba Szulca, wyjaśnia wątpliwości i zawiera istotną dla "jednodniówek" wykładnię, w jaki sposób należy interpretować przepisy dotyczące bloku operacyjnego oraz jego 24-godzinnej dostępności.

- Dokument potwierdza nasze racje - uważa dyr. Zieliński.

Jak dowodzi, zgodnie z treścią wspomnianego pisma, rozporządzenie MZ z 29 sierpnia 2009 roku ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego nie wprowadza wymogu wyłączności użytkowania bloku operacyjnego przez podmiot udzielający świadczeń w trybie hospitalizacji.

Minister ma głos

Rozporządzenie stawia wprawdzie wymóg zapewnienia całodobowego dostępu do bloku operacyjnego w lokalizacji, jednak nie wymaga wyłączności jego użytkowania.

"W przypadku gdy warunki techniczne bloku operacyjnego oraz konstrukcja umowy umożliwia jednoczesne korzystanie z bloku przez dwa podmioty, warunek całodobowego dostępu do bloku operacyjnego należy uznać za spełniony” - czytamy w piśmie z Ministerstwa Zdrowia.

"W związku z powyższym niedopuszczalne jest stosowanie przez NFZ interpretacji, wskazującej na konieczność użytkowania bloku operacyjnego na zasadzie wyłączności przez jeden podmiot, wyłączającej z procesu kontraktowania świadczeniodawców spełniających warunki realizacji świadczeń" - wyjaśnia w piśmie wiceminister Szulc.

Jak dodaje wiceminister, chodzi o sytuację "spełnienia całodobowo warunku zapewnienia bloku operacyjnego w lokalizacji, na zasadzie wspólnego korzystania z bloku operacyjnego, w przypadku wyłączności korzystania z sali operacyjnej".

Wytyczne prezesa

O odniesienie się do powyższego stanowiska poprosiliśmy Jolantę Pulchną, rzecznika Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

-  Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ zwrócił się z prośbą o wytyczne do prezesa NFZ, Jacka Paszkiewicza. W odpowiedzi prezes całkowicie podzielił stanowisko oddziału dotyczące interpretacji obowiązujących przepisów, na podstawie których doszło do wygaszenia umowy na realizację świadczeń chirurgii jednego dnia z NZOZ Oko-Test - odpowiada Jolanta Pulchna w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl.

Wobec tego - jak stwierdza rzecznik - oddział NFZ podtrzymuje swoje stanowisko: niedopuszczalne jest, aby świadczeniodawca mający podpisaną umowę na udzielanie świadczeń w zakresie lecznictwa szpitalnego w trybie 24 godzin, miał podpisaną umowę z innym świadczeniodawcą na najem, dzierżawę lub inny tytuł prawny do bloku operacyjnego wskazany w umowie. A tak właśnie dzieje się w przypadku Wojewódzkiego Szpitala Podhalańskiego.

Będzie dogrywka

- Wyłącznie w ramach zespołu chirurgii jednego dnia, gdy dwóch lub więcej świadczeniodawców ma tytuł prawny do tego samego bloku operacyjnego, możliwe jest udzielanie przez takich świadczeniodawców świadczeń, ale pod warunkiem podziału czasowego zgodnego z harmonogramem wynikającym z umowy zawartej z Funduszem - dodaje rzecznik małopolskiego oddziału NFZ.

Joanna Pulchna zapewnia, że Oko-Test ma możliwość skorzystania z wszelkich narzędzi odwołania się od decyzji MOW NFZ. Małopolski oddział w najbliższych dniach ogłosi konkurs na świadczenia okulistyczne w trybie jednego dnia dla obszaru objętego opieką Oko-Test.

Czytaj. Małopolskie: oddział NFZ odpowiada na uwagi ws. okulistyki w Nowym Targu  

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum