Małopolska: wszystkie akty oskarżenia ws. korupcji lekarzy i poborowych trafiły do sądu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 stycznia 2013 16:27

Dwa ostatnie akty oskarżenia w śledztwie dotyczącym korupcji i fałszowania dokumentacji lekarskiej poborowych skierowała do sądu tarnowska prokuratura - poinformowała w środę (9 stycznia) PAP prokurator Elżbieta Potoczek-Bara z Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.

Małopolska: wszystkie akty oskarżenia ws. korupcji lekarzy i poborowych trafiły do sądu
Śledztwo obejmowało lata 2001-2008; dotyczyło zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się w zamian za korzyści majątkowe fałszowaniem dokumentacji medycznej, wykorzystywanej przy załatwianiu zwolnień lub odroczeń od zasadniczej służby wojskowej. To jedno z ostatnich postępowań w kraju w tego typu sprawie, ponieważ obowiązkowa służba wojskowa została zniesiona. 

Zarzuty usłyszało 186 osób. Są wśród nich poborowi, lekarze, którzy fałszowali dokumentację, dwoje byłych pracowników Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tarnowie oraz urzędnicy samorządowi, którzy zasiadali w powiatowych komisjach lekarskich. Łącznie prokuratura skierowała do sądu 20 aktów oskarżenia przeciwko 172 osobom.

Poborowi z kategorią A, którzy chcieli uniknąć służby wojskowej, za pomocą pośredników trafiali do lekarzy, którzy za około 3 tys. zł fabrykowali dokumentację medyczną, poświadczającą zły stan zdrowia poborowych. Na tej podstawie, i niejednokrotnie przy poparciu urzędników zasiadających w komisjach, poborowi uznawani byli za trwale niezdolnych do odbycia służby wojskowej. 

Łącznie w śledztwie oskarżonych zostało pięciu lekarzy. Jeden z nich usłyszał 16 zarzutów dotyczących tworzenia fałszywej dokumentacji w zamian za łapówki w wysokości 500 zł lub 1 tys. zł; lekarz odpowie także za 58 przypadków poświadczenia nieprawdy w dokumentach. W drugim akcie oskarżenia 39 podobnych zarzutów łapownictwa postawiono innemu lekarzowi. 


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum