Małopolska: nocne dyżury aptek tylko na papierze

Autor: MS, Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 19 grudnia 2012 10:46

Aptekarze z Krościenka, Szczawnicy i Rabki nie chcą dostosować się do niedawnej decyzji rady powiatu nowotarskiego, która nakazała farmaceutom prowadzenie całodobowych dyżurów. - W nocy nie mamy klientów, więc praca jest nieopłacalna - podkreślają.

Małopolska: nocne dyżury aptek tylko na papierze

W Rabce nocnych dyżurów aptek nie ma od lat. Najbliższy apteka czynna w nocy działa w Nowym Targu. Tutejsi samorządowcy rozpoczęli zatem kampanię, która miała przekonać radnych powiatu nowotarskiego, by w przyszłorocznym harmonogramie nocnych dyżurów aptek uwzględnili także placówki z Pienin i Rabki. Stosowna uchwała zapadła pod koniec listopada.

Aptekarze decyzją powiatowych radnych się jednak nie przejęli. W Pieninach (w Krościenku i Szczawnicy) wszystkie sześć istniejących tu aptek będzie otwartych tylko do godz. 22. Tak zdecydowali aptekarze tłumacząc, że nocne dyżury są nieopłacalne: jeśli starosta chce, aby je realizowali, powinien zaproponować dopłatę.

W Rabce z kolei na siedem ujętych w nocnym harmonogramie aptek trzy deklarują chęć pracy w nocy, ale tylko w sytuacji, gdy wszyscy właściciele placówek podejmą się solidarnie tego zadania. Tymczasem cztery taką możliwość wykluczają. Starosta nowotarski Krzysztof Faber ostrzega, że jeśli aptekarze nie dostosują się do decyzji Rady Powiatu, napisze skargę do Naczelnej Rady Aptekarskiej. Ponadto do nocnych dyżurów aptek dopłacać nie zamierza.

Podobny problem mają także inne powiaty, np. bytowski na Pomorzu. Mimo obowiązującej uchwały samorządu o całodobowych dyżurach aptek, farmaceuci z Miastka nie wywiązywali się z tego obowiązku.

Zdaniem Jacka Żmudy-Trzebiatowskiego, starosty powiatu bytowskiego, problem leży w obowiązującym prawie. Według Prawa farmaceutycznego na radach powiatu ciąży obowiązek ustalania godzin pracy ogólnodostępnych aptek. Tymczasem za łamanie ustaleń prawa miejscowego nie ma żadnych sankcji.

Potwierdza to Związek Powiatów Polskich. ZPP zwraca ponadto uwagę, że działania powiatów, takie jak zawiadomienie organów ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa narażenia życia lub zdrowia mieszkańców lub prośba o podjęcie interwencji przez wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych, mające na celu wyegzekwowanie na osobach prowadzących apteki realizacji nałożonych na nie zadań publicznych, nie przynoszą rezultatu. 

W ocenie ZPP niezbędne jest rozpatrzenie możliwości wprowadzenia zmian w Prawie farmaceutycznym oraz w ustawie o izbach aptekarskich, poprzez przekazanie zadania publicznego, dotyczącego zapewnienia dostępności do aptek w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy - do wykonywania przez samorząd aptekarski. Ich zdaniem władze te mają realne możliwości oddziaływania na swoich członków w celu przestrzegania przepisów prawa i zasad etyki zawodowej. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum