Madryt: demonstracja przeciwko legalizacji aborcji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 lipca 2010 18:36

Kilkaset osób demonstrowało 3 lipca przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego w Madrycie przeciwko nowej ustawie legalizującej aborcję.

Demonstranci zgromadzili się na wezwanie ok. 60 organizacji i stowarzyszeń antyaborcyjnych.

Nowa ustawa, uznana za zgodną z konstytucją, zezwala każdej kobiecie na zabieg aborcyjny przez upływem 14. tygodnia ciąży. W przypadku uszkodzenia lub wady organicznej płodu, względnie gdy ciąża zagraża zdrowiu kobiety, nowa ustawa zezwala na jej usunięcie do 22. tygodnia.

Ustawa wchodzi w życie w najbliższy poniedziałek (5 lipca).

Do 17. roku życia kobieta w ciąży zobowiązana jest poinformować rodziców o zamiarze jej usunięcia. Nie obowiązuje to w przypadku, gdy poinformowanie rodziny „stwarza oczywiste ryzyko przemocy w rodzinie, nacisków lub maltretowania”.

W 1985 roku, w dziesięć lat po śmierci faszystowskiego dyktatora Hiszpanii, generalissimusa Francisco Franco, rząd socjalistów zniósł absolutny zakaz aborcji obowiązujący za czasów dyktatury.

Przed 25 laty weszła w życie ustawa zezwalająca na usunięcie ciąży, jeśli była wynikiem gwałtu lub zagrażała życiu kobiety.

Według danych hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia, w ubiegłym roku przeprowadzono w Hiszpanii ok. 115 000 zabiegów aborcyjnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum