MZ zmienia przepisy dot. pobytu w ośrodku w Gostyninie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 kwietnia 2018 17:38

Ministerstwo Zdrowia chce zmienić przepisy dotyczące warunków pobytu w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie, gdzie trafiają sprawcy najpoważniejszych przestępstw, którzy po odbyciu kary więzienia wymagają dalszej izolacji.

Fot. archiwum

Projekt w tej sprawie trafił do konsultacji. W uzasadnieniu poinformowano, że zmiany wynikają z konieczności dostosowania przepisów do stanu faktycznego w ośrodku.

"Z uwagi na planowany trzyletni okres realizacji budowy nowego pawilonu szpitalnego, a także w związku z ciągłym i nieustającym napływem nowych pacjentów kierowanych do Ośrodka na podstawie prawomocnych wyroków sądowych, w chwili obecnej nie ma możliwości zrealizowania warunków pobytu osób umieszczonych stosownie do obowiązujących regulacji" - wskazano.

Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie (Mazowieckie) działa od 2014 r. Trafiają tam sprawcy najpoważniejszych przestępstw, którzy odbyli karę więzienia, ale w opinii dyrektorów placówek powinni być nadal izolowani, bo z powodu preferencji seksualnych lub zaburzeń osobowości mogą popełniać kolejne przestępstwa. O umieszczeniu w Gostyninie decyduje sąd na podstawie opinii biegłych. Jako pierwszy trafił tu Mariusz T., pedofil skazany w 1989 r. za zabójstwo czterech chłopców.

Projekt, który trafił do konsultacji, wprowadza zmianę dotyczącą pomieszczeń w ośrodku - z sal nie większych niż dwuosobowe na "sale łóżkowe" oraz zmienia wyposażenie pomieszczeń, uchylając przepisy mówiące m.in. o tym, że każda sala jest wyposażona w węzeł sanitarny z systemem czujników ruchu połączonych z dyżurką pielęgniarską, stanowiskiem podglądu i dozoru prowadzonego przez pracowników służby ochrony oraz łóżko przymocowane trwale do podłogi, pozwalające na dostęp z trzech stron, w tym dwóch dłuższych, i dające możliwość zastosowania przymusu bezpośredniego w postaci izolacji oraz założenia pasów obezwładniających lub kaftana bezpieczeństwa.

Ośrodek początkowo miał być przeznaczony dla 10 osób, ale np. latem ub.r. przebywało tam około 40 osób.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum