MZ: żeby w karetce był lekarz

Autor: Gazeta Prawna, RR/Rynek Zdrowia • • 29 września 2010 10:05

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o ratownictwie medycznym i przedłużył lekarzom jeżdżącym w karetkach specjalistycznych możliwość kontynuowana pracy, bez względu na posiadane przez nich specjalności.

Eksperci przewidywali, że nie da się dotrzymać harmonogramu zakładającego, że od 1 stycznia 2011 r. w ambulansach typu S będą jeździć lekarze wybranych specjalności. Gdyby trzymać się wcześniejszych zapisów, w przyszłym roku pacjenci nie mieliby dostępu do karetek z lekarzami. Postanowiono zatem, że do końca 2012 roku będzie możliwości zatrudniania lekarzy wszystkich specjalności.

Resortowi zdrowia zależy na jak najszybszym uchwaleniu zmienionych przepisów. W tym roku bowiem większości stacji pogotowia ratunkowego kończą się umowy z NFZ.

Jak informuje Gazeta Prawna, Ministerstwo Zdrowia zaproponowało, aby umowy, które wygasają z końcem 2010 roku, były aneksowane i obowiązywały do końca czerwca 2011 roku. Dopiero wtedy stacje podpiszą nowe kontrakty z NFZ.

Jeśli chodzi o kwalifikacje lekarzy, zmiany w systemie ratownictwa medycznego idą znacznie dalej. Po 2020 r. w karetkach specjalistycznych powinni jeździć tylko lekarze specjalizujący się lub ze specjalizacją w medycynie ratunkowej (obecnie w ambulansach typu S jeździ 5808 lekarzy, z tego 3712 ma specjalizację z zakresu medycyny ratunkowej lub się w niej specjalizuje).

Jednak i w tej kwestii eksperci są sceptyczni. Co prawda resort podkreśla, że stwarza warunki kształcenia w medycynie ratunkowej, ale potrzebni są jeszcze kandydaci.

Prof. Leszek Brongel, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej w wypowiedzi dla portalu rynekzdrowia.pl zwracał uwagę, że zainteresowanie specjalizacją nie jest duże. – Jest więcej miejsc niż kandydatów, rocznie specjalizację uzyskuje ok. stu lekarzy – tłumaczył.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum