MZ: zakaz sprzedaży i wywozu za granicę respiratorów

Autor: RCL/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2020 18:10

W środę (8 kwietnia) Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Rady Ministrów ws ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów związanych z epidemią COVID-19.

Fot. Shutterstock

Projektowane rozporządzenie ma na celu zmianę rozporządzenia Rady Ministrów z 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii w zakresie koniecznym do zabezpieczenia przed epidemią COIVD-19, bez konieczności zbędnej ingerencji w działalność przedsiębiorców lub innych podmiotów.

Zmiany mają na celu jednoznaczne wskazanie, że informacja o poddaniu osoby kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych może być przekazywana przez NFZ jednostkom organizacyjnym publicznej służby krwi - pozwoli to w sposób bezpieczny organizować donacje krwi i jej składników.

W ramach rozporządzenia proponuje się zwolnienie z kwarantanny osób wykonujących w Rzeczypospolitej Polskiej lub państwie sąsiadującym prace związane z przygotowaniem lub realizacją inwestycji w zakresie terminalu lub inwestycji towarzyszących inwestycji w zakresie terminalu w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu, strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych oraz w sektorze naftowym

Rozporządzenie przewiduje, że w czasie stanu zagrożenia epidemicznego zakazuje się wywozu lub zbywania poza terytorium kraju respiratorów oraz kardiomonitorów. Przepisy proponują jednak wyjątek od tej reguły: wprowadzono zmiany na których podstawie wojewoda może wyrazić zgodę na wywóz kardiomonitorów a także dodanie przyłbic jako wyrobów, które muszą zostać zgłoszone przed dokonaniem wywozu za granicę Rzeczypospolitej Polskiej. Doprecyzowuje się także jakie środki do dezynfekcji nie mogą być przedmiotem wywozu lub zbycia poza granice kraju.

W przepisie § 8 ust. 4 dodano wyłączenie spod zakazu sprowadzania z zagranicy i wywozu poza granicę Rzeczypospolitej Polskiej oraz przewozu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zwłok i szczątków ludzkich, tych szczątków które powstały ze spopielenia zwłok.

Dodatkowo w § 9 w ust. 5a zniesiono ograniczenia, o którym mowa w ust. 5 pkt 1 tego przepisu, w zakresie dotyczącym osób powyżej 65. roku życia, nie stosuje się w przypadku, gdy przeważająca działalność polega na handlu hurtowym.

Więcej: legislacja.rcl.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum