MZ/Rynek Zdrowia | 14-09-2020 21:51

MZ wyjaśnia wątpliwości zawodów medycznych: przed powrotem do pracy testy nie są konieczne

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi konieczności wykonywania testów diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2 (COVID-19) Ministerstwo Zdrowia w poniedziałek (14 września) podało komunikat na ten temat.

Przed powrotem do pracy do wykonywania testów diagnostycznych w kierunku koronawirusa nie jest konieczne. Fot. Shutterstock

W komunikacie Ministerstwo Zdrowia informuje, że osoby wykonujące zawód medyczny
lub sprawujące opiekę nad osobami przebywającymi w domach pomocy społecznej nie są zobowiązane przed powrotem do pracy do wykonywania testów diagnostycznych w kierunku koronawirusa.

Jak natomiast podaje MZ, wykonywanie badań, w tym wykonywanie testów diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2 (COVID-19) może mieć miejsce w sytuacji, gdy ze względu na szczególne potrzeby podmiotu leczniczego albo domu pomocy społecznej, podjęto decyzje o testowaniu.

W przypadku decyzji o testowaniu posiadanie dwóch ujemnych wyników badań RT-PCR (w odstępie 24 godzin) może stanowić przesłankę do automatycznego skrócenia izolacji:
• poniżej 10 dni u osób bez objawów klinicznych,
• lub poniżej 13 dni u osób, u których wystąpiły objawy kliniczne w trakcie przebiegu zakażenia.

Natomiast, gdy ewentualna potrzeba wcześniejszego powrotu do pracy (przed upływem odpowiednio 10 albo 13 dni) nie występuje lub nie jest konieczna, ww. pracownicy podlegają zasadom ogólnym w zakresie trwania i zakończenia izolacji, niezależnie od wykonywanej profesji - podaje Ministerstwo Zdrowia.

Komunikat na stronie MZ: www.gov.pl