MZ: "wskazanie określonym stanem klinicznym" nie odnosi się do ChPL

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 17 kwietnia 2012 21:21

Na stronie Ministerstwa Zdrowia opublikowano komunikat dla świadczeniodawców podpisany przez wiceministra Jakuba Szulca ws. stosowania art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych z 12 maja 2011 roku.

Komunikat został wydany w odpowiedzi na pojawiające się wątpliwości w zakresie stosowania art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. b wspomnianej ustawy.

Przepis art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy stanowi, że ustala się kategorie dostępności refundacyjnej: lek, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrób medyczny dostępny w aptece na receptę we wskazaniu określonym stanem klinicznym.  

W związku z tym, że literalne brzmienie ww. przepisu nie odnosi się do treści Charakterystyk Produktów Leczniczych, w przypadku wskazań refundacyjnych, dla których nie określono dokładnie żadnych ograniczeń m.in. w stosunku do populacji, stanu chorobowego czy wieku, takie wskazanie należy potraktować jako dotyczące całej populacji pacjentów, u której zdiagnozowano jednostkę chorobową, o której mowa we wskazaniu refundacyjnym.   

Więcej: www.mz.gov.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum