MZ wprowadza zmiany w nadzorze nad leczeniem krwią i jej składnikami

Autor: JW, RCL/Rynek Zdrowia • • 27 marca 2020 12:02

W związku z walką z koronawirusem i potrzeby uchronienia osób przebywających w podmiotach leczniczych oraz pracowników (kontrolerów) jednostek organizacyjnych publicznej służby krwi (centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa) przed możliwością zarażenia się wirusem, resort zdrowia proponuje zmiany w rozporządzeniu o leczeniu krwią.

Jak zauważa MZ, obecnie w rozporządzeniu o leczeniu krwią brak jest odpowiednich rozwiązań na nadzwyczajne okoliczności związane z sytuacji i zagrożeniami epidemicznymi. Dlatego w związku z koniecznością doprecyzowania jego zapisów, zaproponowano projekt zmieniający obowiązujące regulacje.

W czwartek (26 marca) na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie leczenia krwią i jej składnikami w podmiotach leczniczych, wykonujących działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne.

Projekt umożliwia przesunięcie o okres do sześciu miesięcy planowanych kontroli podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą, w których przebywają pacjenci ze wskazaniami do leczenia krwią i jej składnikami wykonywanych przez jednostki organizacyjne publicznej służby krwi, w ramach sprawowanego nadzoru specjalistycznego nad leczeniem krwią i jej składnikami, w związku z stanem zagrożenia epidemicznego lub stanem epidemii albo w razie niebezpieczeństwa szerzenia się zakażenia lub choroby zakaźnej.

Projektowane rozwiązanie ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego zarówno kontrolujących, jak i osób przebywających w podmiocie leczniczym, właśnie poprzez możliwość przesunięcia terminu kontroli.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum