×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

MZ: w przyszłym tygodniu projekt ws. przywrócenia stażu podyplomowego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia10 grudnia 2015 16:25

W przyszłym tygodniu do konsultacji powinien trafić projekt ws. przywrócenia stażu podyplomowego dla lekarzy - poinformował w czwartek (1o grudnia) w Sejmie wiceminister zdrowia Piotr Warczyński.

 MZ: w przyszłym tygodniu projekt ws. przywrócenia stażu podyplomowego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wiceminister odpowiadał na pytania posłanek PiS Bernadety Krynickiej i Anny Cicholskiej. 

Warczyński przypomniał, że obecne kierownictwo resortu zdrowia planuje przywrócenie stażu, minister Konstanty Radziwiłł zapowiedział to w zeszłym tygodniu.

Podyplomowy staż lekarski zniesiono kilka lat temu ustawą o długim vacatio legis. Pierwsi absolwenci, którzy nie odbyli stażu, mieli opuścić uczelnie medyczne w 2018 r. Zmiana ta miała na celu zwiększenie liczby lekarzy. 

Wiceminister poinformował, że projekt przywracający staż jest gotowy, w przyszłym tygodniu powinien trafić do konsultacji. Przyznał, że sprawa jest bardzo pilna, bo "roczniki stomatologiczne już w przyszłym roku dopadłaby ta zmiana". 

Czytaj też. Minister zdrowia zdecydowanie: staże podyplomowe powrócą

Posłanki zwracały też uwagę na zbyt małą liczbę lekarzy w Polsce, mówiły, że pod tym względem Polska jest na ostatnim miejscu w UE; na 1 tys. mieszkańców przypada średnio 2,2 lekarza, podczas gdy średnia w UE wynosi 3,4, a w krajach z czołówki rankingu wynosi ponad 6. 

Warczyński przyznał, że problem jest poważny i dotyczy całej kadry medycznej, nie tylko lekarzy, ale także m.in. pielęgniarek i położnych. Jego zdaniem konieczne jest zwiększanie liczby studentów.

Jak mówił, resort chce 20-procentowego wzrostu w najbliższych latach. Podkreślił, że oznacza to oczywiście dodatkowe koszty. - Z naszych danych wynika, ze uczelnie stać na zwiększenie liczby studentów pod warunkiem zwiększenia finansowania - powiedział. 

- Jesteśmy dobrej myśli, rozmawialiśmy z ministrem finansów, wydaje się że jest zrozumienie dla konieczności zwiększenia finansowania uczelni medycznych - dodał wiceminister Warczyński.

Drugi obszar - jak mówił wiceminister - to specjalizacje, czyli rezydentury. - Planujemy, żeby dla każdego absolwenta oferowana była rezydentura - powiedział. Zwrócił uwagę, że wymaga to mniejszych nakładów niż dotacje dla uczelni. 

Zaznaczył przy tym, że pierwsze efekty tych zmian widoczne będą najwcześniej za 7 lat, a jeśli chodzi o lekarzy specjalistów - za kolejne 5 lat, a więc dopiero za 12 lat. Warczyński zwrócił uwagę, że przyczyn obecnej sytuacji należy szukać zatem kilkanaście lat temu - w zmianach, które miały wtedy miejsce. 

Wiceminister pytany był przez posłów PiS Andrzeja Kryja, Annę Kwiecień i Grzegorza Schreibera o konsekwencje finansowe pakietu onkologicznego dla publicznych placówek onkologicznych. 

Warczyński zapewnił, że pakiet jest cały czas monitorowany i podejmowane są starania, by pojawiające się problemy analizować i eliminować. Jak podkreślił, dobrą okazją do oceny działania pakietu jest końcówka roku, ponieważ daje możliwość spojrzenia perspektywicznego, z perspektywy roku od wejścia pakietu w życie. 

Zapowiedział, że na pewno będą zmiany, m.in. w karcie DiLO, ale do tego - jak podkreślił - potrzebne są zmiany w ustawie. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze