MZ w odpowiedzi na interpelację: trwają prace nad uwagami do ustawy o zawodzie ratownika medycznego

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 30 września 2020 11:25

W świetle obowiązujących przepisów prawa zawód ratownika medycznego należy już do kategorii zawodów medycznych i kwestia ta nigdy nie budziła wątpliwości - stwierdziła wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko udzielając odpowiedzi na interpelację dotyczącą postępu prac nad projektem ustawy o o zawodzie ratownika medycznego.

MZ w odpowiedzi na interpelację: trwają prace nad uwagami do ustawy o zawodzie ratownika medycznego
Wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko: - Nowy kształt procedowanego projektu powstały w wyniku prowadzonych prac nad zgłoszonymi uwagami zostanie przekazany ponownie do konsultacji środowisku ratowników medycznych. Fot. archiwum/KPR

Minister Józefa Szczurek-Żelazko odpowiadając na interpelację posłanki Urszuli Nowogórskiej zapewniła, że nadal trwają prace nad projektem o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych.

Jak wyjaśniła minister, "uwagi zgłoszone w ramach konsultacji publicznych i opiniowania projektu ustawy są poddawane szczegółowej analizie".

"Jednocześnie pragnę zapewnić, że nowy kształt procedowanego projektu powstały w wyniku prowadzonych prac nad zgłoszonymi uwagami zostanie przekazany ponownie do konsultacji środowisku ratowników medycznych - napisała minister.

Zaznaczyła, że projekt regulacji prawnej wprowadza przepisy powołujące samorząd zawodowy ratowników medycznych i normujące jego organizację, tak jak to ma miejsce w przypadku innych zawodów medycznych.

"Projekt zawiera przepisy regulujące w sposób kompleksowy wykonywanie zawodu ratownika medycznego, w szczególności wymagane uprawnienia kwalifikacyjne, zasady uzyskiwania prawa wykonywania zawody ratownika medycznego, zasady wykonywania tego zawodu, jak również organizacji kształcenia przed i podyplomowego" - napisała wiceminister w odpowiedzi na interpelację.

Stwierdziła też, że "w świetle obowiązujących przepisów prawa zawód ratownika medycznego należy już do kategorii zawodów medycznych i kwestia ta nigdy nie budziła wątpliwości". "Natomiast celem projektowanej regulacji prawnej jest wprowadzenie do odrębnej dedykowanej ustawy wszystkich przepisów określających tryb uzyskiwania uprawnień do wykonywania zawodu ratownika medycznego i zasady wykonywania tego zawodu" - czytamy w piśmie.

Ratownicy medyczni podkreślali wcześniej wielokrotnie, że ich oczekiwania wobec ustawy dotyczą tak ważnej kwestii jak m.in. rozwój zawodowy. W zawodzie ratownika medycznego nie ma studiów drugiego stopnia i możliwości uzyskiwania specjalizacji.

"Nie można dalej tolerować stagnacji tej grupy zawodowej. Ratownicy medyczni chcą się rozwijać i należy stworzyć im odpowiednie warunki oraz jasno pokreślić ścieżkę kariery zawodowej" - napisała posłanka Nowogórska, wyjaśniając powody przekazania interpelacji.

"Jest wiele koncepcji związanych z rozwojem zawodu i powiązaniem go z dodatkowymi kompetencjami. Środowisko ratowników medycznych oczekuje, by w końcu potraktować ratownika medycznego jako pełnoprawny zawód medyczny i umożliwić kształcenie w swoim zawodzie na studiach magisterskich. Należy stworzyć warunki do formalnej organizacji samorządu zawodowego ratowników medycznych. Zawód ratownika medycznego musi zostać jasno sformalizowany, ale wymaga również większego nadzoru" - podano w interpelacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum