pwx, MZ/Rynek Zdrowia | 25-01-2021 19:50

MZ w komunikacie: podmiot leczniczy nie może odstąpić lub sprzedać szczepionki przeciw COVID-19

Ministerstwo Zdrowia opublikowało w poniedziałek (25 stycznia) komunikat, w którym zaznacza, że właścicielem szczepionek przeciw COVID-19 jest Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Zdrowia.

Podmiot leczniczy nie może odstąpić lub sprzedać szczepionki przeciw COVID-19. Fot. PTWP

Jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia komunikat został wydany w związku z pojawiającymi się wątpliwościami co do statusu właścicielskiego szczepionek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 wywołującego chorobęCOVID-19, determinującego sposób dystrybuowania i wykorzystywania tych szczepionek, jak również w związku z przypadkami dowolności w stosowaniu tych szczepionek pod kątem ustalonych zasad kolejności szczepień.

Ministerstwo zaznacza, że właścicielem szczepionek przeciw COVID-19 jest Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Zdrowia. Skarb Państwa pozostaje ich właścicielem w całym łańcuchu dystrybucji i przez cały okres, włączając w to czas kiedy szczepionki pozostają w podmiocie, w którym zostaną wykorzystane celem zaszczepienia pacjentów, aż do momentu samego zaszczepienia.

Szpitale nie powinny i nie mogą wprowadzać omawianych szczepionek na „stan księgowy” placówki jako swoją własność w ramach otrzymanej darowizny - stwierdza MZ.

Podpisany pod komunikatem wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podkreśla, że podmiot wykonujący działalność leczniczą, który otrzymał szczepionkę przeciw COVID-19 w ramach narodowego programu szczepień, może ją wykorzystać wyłącznie w celu przeprowadzenia z jej wykorzystaniem zaszczepienia pacjentów placówki.

Szczepionka nie może być przedmiotem dowolnego dysponowania przez podmiot, który szczepionkę uzyskał, gdyż nie jest on jej właścicielem, w szczególności szczepionka nie może być przedmiotem odpłatnego,czy nieodpłatnego zbycia przez ten podmiot. Ma on jedynie prawo wykonania szczepienia z jej wykorzystaniem i to wyłącznie na zasadach określonych przez władze państwowe, np. zgodnie z ustaloną kolejnością szczepień.

Pełna treść komunikatu: www.gov.pl