MZ uznało chorobę zakaźną wywołaną wirusem SARS-CoV-2 za chorobę zawodową

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2020 14:18

Ministerstwo Zdrowia uznało chorobę zakaźną wywołaną wirusem SARS-CoV-2 za chorobę zawodową, w przypadku, gdy można powiedzieć bezspornie lub z dużym prawdopodobieństwem, że powstała w wyniku działania szkodliwych czynników w środowisku pracy lub ze sposobów wykonywania pracy - podała w środę (23 kwietnia) na stronie Naczelna Izba Lekarska.

MZ uznało chorobę zakaźną wywołaną wirusem SARS-CoV-2 za chorobę zawodową. Fot. Shutterstock

Równocześnie samorząd lekarski zaznaczył, że taka decyzja jest odpowiedzią resortu na apel prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 30 marca br. skierowany do premiera w tej sprawie.

W apelu NRL sugerowała nawet odrębne wpisanie choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2 do wykazu chorób zawodowych ustalonego w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych.

- Po odpowiedzi ministerstwa należy uznać, że w przypadku lekarza lub lekarza dentysty zakażonego wirusem SARS-CoV-2 istnieją przesłanki do wydania decyzji o stwierdzeniu choroby zawodowej - uznał samorząd.

Równocześnie NRL podkreśliła, że ryzyko zakażenia wywołanego koronawirusem podczas wykonywania obowiązków zawodowych jest w grupie zawodowej lekarzy i lekarzy dentystów znacznie wyższe niż w przypadku innych grup zawodowych. Ryzyko to zwiększa się jeszcze bardziej, gdy brakuje środków ochrony indywidualnej oraz gdy zagrożenie epidemiczne jest nowe.

Więcej: nil.org.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum