MZ uchyla rozporządzenie ws. zaleceń dotyczących standardu rachunku kosztów u świadczeniodawców

Autor: RCL/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2020 14:15

W poniedziałek (13 stycznia) na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia uchylającego dotychczasowy przepis w sprawie zaleceń dotyczących standardu rachunku kosztów u świadczeniodawców.

Efektem uchylenia rozporządzenia będzie zapewnienie świadczeniodawcom czasu potrzebnego na przygotowanie się i wdrożenie nowych rozwiązań w zakresie standardu rachunku kosztów. Fot. PTWP

Jak wyjaśniają projektodawcy powodem dla procedowania powyższego projektu rozporządzenia jest niedostosowanie się świadczeniodawców do zaleceń dotyczących standardu rachunku kosztów określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 8 lipca 2015 r. w sprawie zaleceń dotyczących standardu rachunku kosztów u świadczeniodawców, a także niedostosowanie wymagań obowiązującego rozporządzenia do realizacji celu ustawowego wprowadzenia standardu rachunku kosztów związanego z procesem taryfikacji świadczeń zdrowotnych.

Ponadto powodem powstania nowego rozporządzenia jest potrzeba ujednolicenia sposobu identyfikowania, gromadzenia, przetwarzania, prezentowania i interpretowania informacji o kosztach świadczeń opieki zdrowotnej do celów porównywania działalności świadczeniodawców oraz zestawiania ze sobą względem wybranych wskaźników ekonomicznych.

Rekomendowanym rozwiązaniem problemu jest uchylenie obowiązującego rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 lipca 2015 r. w sprawie zaleceń dotyczących standardu rachunku kosztów u świadczeniodawców i opracowanie, po pogłębionej analizie, nowego rozporządzenia.

Projekt docelowego kształtu rozporządzenia wydanego przez ministra właściwego do spraw zdrowia zostanie przekazany do konsultacji publicznych na początku II kwartału 2020 r. Efektem uchylenia rozporządzenia będzie zapewnienie świadczeniodawcom czasu potrzebnego na przygotowanie się i wdrożenie nowych rozwiązań w zakresie standardu rachunku kosztów.

Więcej: legislacja.rcl.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum