MZ: resort nie popiera zmian dot. tzw. ogrodów pamięci i rozsypywania prochów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 września 2017 19:04

Ministerstwo Zdrowia nie popiera zmian, które mogłyby dopuszczać funkcjonowanie tzw. ogrodów pamięci, czy rozsypywanie prochów np. nad morzem - przekazał we wtorek (19 września) resort, odnosząc się do medialnych doniesień.

MZ: resort nie popiera zmian dot. tzw. ogrodów pamięci i rozsypywania prochów
MZ: resort nie popiera zmian dot. tzw. ogrodów pamięci i rozsypywania prochów. Fot. Archiwum

Wtorkowa "Rzeczpospolita" napisała, że "rząd chce rewolucji w ustawie o cmentarzach" - dopuszczalne miało by stać się rozsypywanie prochów.

Gazeta przypomina, że obecnie taka forma pochówku jest w Polsce nielegalna. "Ma się to zmienić. Ministerstwo Zdrowia, a w praktyce - Główny Inspektorat Sanitarny (GIS), przygotowało zmiany w ustawie o cmentarzach i pochówku zmarłych. Przewiduje się, że ogrody pamięci będą dopuszczalne, podobnie jak rozsypanie prochów nad morzem" - napisano w "Rz".

Cytowany przez gazetę rzecznik GIS Jan Bodnar przekazał, że rozważana jest regulacja prawna form pochówku, które nieformalnie już funkcjonują.

Resort zdrowia w wydanym we wtorek komunikacie poinformował, że projekt nowelizacji ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, o którym mowa w artykule, "nie jest obecnie stanowiskiem rządu ani Ministerstwa Zdrowia".

"Jest to projekt ustawy, który - zgodnie z zasadami prowadzenia procesu legislacyjnego - będzie musiał przejść przez etap opiniowania przez poszczególne resorty oraz przez konsultacje społeczne. W toku prac legislacyjnych, w tym konsultacji społecznych, projekt może się istotnie zmienić" - wskazało MZ.

Resort podkreślił, że "Ministerstwo Zdrowia nie popiera zmian, które mogłyby dopuszczać funkcjonowanie tzw. ogrodów pamięci czy rozsypywanie prochów nad morzem".

Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)

Czytaj: www.mz.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum