MZ proponuje złagodzenie przepisów KK dla lekarzy za niezawiniony błąd

Autor: Rzeczpospolita, RZ/Rynek Zdrowia • • 29 lipca 2020 09:49

„Przemycone” w ustawie „tarczy antykryzysowej 4.0” zmiany Kodeksu Karnego w art. 37, który umożliwia karanie lekarzy więzieniem za niezawiniony błąd lekarski, wywołało oburzenie i sprzeciw środowiska. To jeden z powodów zapowiadanej na 8 sierpnia manifestacji na ulicach Warszawy lekarzy, ratowników i pielęgniarek. Ministerstwo Zdrowia proponuje zmianę tych zapisów.

MZ proponuje złagodzenie przepisów KK dla lekarzy za niezawiniony błąd
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Na razie protest pod hasłem „Dajcie szansę pacjentom, nie zawiązujcie rąk medykom!” ma odbyć się tylko w Warszawie, ale jak zapewnia Piotr Pisula, przewodniczący Porozumienia Rezydentów, które jest współorganizatorem protestu, być może będzie to zaledwie pierwszy krok i akcja się rozszerzy. Ratownicy, pielęgniarki, lekarze coraz bardziej się jednoczą i nie jest wykluczone, że manifestacje odbędą się także w innych miastach.

Czytaj także: Szykuje się uliczny protest: te zmiany w kodeksie wzbudziły ogromny sprzeciw środowiska

- Chcielibyśmy leczyć pacjentów lepiej, nie walcząc z niedomaganiami systemu a skupiać się na udzielaniu chorym pomocy. Rozgoryczenie i bezsilność rozlało się w środowisku, które nie widząc innej możliwości postanowiło zaprotestować i wyjść na ulicę - mówił portalowi rynekzdrowia.pl przewodniczący PR OZZL.

Być może w obawie przed manifestacjami środowiska resort zdrowia zaproponował nowelizacje kodeksu karnego i odrębne potraktowanie medyków za nieumyślne spowodowanie śmierci. Jak informuje Rzeczpospolita, która dotarła do projektu wysłanego do resortu sprawiedliwości przez MZ, nowelizacja ma zmienić art. 155 k.k. o nieumyślnym spowodowaniu śmierci i art. 156 k.k. o nieumyślnym spowodowaniu uszczerbku na zdrowiu.

Projekt zakłada odmienną odpowiedzialność karną, gdy łącznie zostaną spełnione trzy warunki: sprawca działał nieumyślnie, sprawca wykonuje zawód medyczny, czyn zabroniony to następstwo czynności zawodowych. To oznacza, że osoby wykonujące zawody medyczne odpowiadałyby za przestępstwa z obu artykułów w inny sposób niż pozostali - sankcje wobec nich zostałyby złagodzone.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum