MZ proponuje nowe rozporządzenie dot. badań lekarskich kierowców

Autor: RCL/Rynek Zdrowia • • 02 lutego 2018 12:25

Minister zdrowia proponuje bardziej szczegółowe badania kandydatów na kierowców. Projekt określa warunki badania lekarskiego w zakresie układu sercowo-naczyniowego oraz wprowadza zmiany w zakresie badań: narządu wzroku, narządu słuchu i równowagi, układu nerwowego, w tym padaczki oraz cukrzycy.

MZ proponuje nowe rozporządzenie dot. badań lekarskich kierowców
Nowelizacja rozporządzenia proponuje bardziej szczegółowe badania kandydatów na kierowców. Fot. PTWP

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców w czwartek (1 lutego) trafił do konsultacji publicznych. Te mają potrwać do 23 lutego.

Co zmienia rozporządzenie? Np. w przypadku cukrzycy dodano nowe wymagania zdrowotne, zgodnie z którymi osoba ubiegająca się o uprawnienia do kierowania quadami, motocyklami, samochodami osobowymi (kategorie: AM, A1,A2,A,B1,B, B+E lub T), a chorująca na cukrzycę, będzie mogła w przyszłości otrzymać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pod pewnymi warunkami. Chodzi o przestawienie pozytywnej opinii lekarza specjalisty oraz przeprowadzania regularnych badań kontrolnych.

Do rozporządzenia dodano pkt 3a oraz załącznik nr 4a, który określa szczegółowe warunki badania lekarskiego w zakresie układu sercowo-naczyniowego.

Ponadto w załączniku 1 do rozporządzenia obniżono wymagania dotyczące wymagań zdrowotnych w zakresie widzenia stereoskopowego.

Jak czytamy na stronie RCL, zmiana wynika z potrzeby implementacji postanowień zawartych w dyrektywie Komisji (UE) 2016/1106 z dnia 7 lipca 2016 r.

Więcej: legislacja.rcl.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum