MZ: projekt ustawy o zawodzie ratownika i o samorządzie zawodowym już gotowy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2019 14:41

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt ustawy o zawodzie ratownika i o samorządzie zawodowym - poinformowała we wtorek (15 stycznia) wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Projekt jest w konsultacjach wewnątrzresortowych.

MZ: projekt ustawy o zawodzie ratownika i o samorządzie zawodowym już gotowy
Na zdj. wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Fot. archiwum

Wiceminister wskazała, że opracowanie projektu było jednym z warunków porozumienia zawartego przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z ratownikami.

- Prace trwają przy współpracy z tym środowiskiem, bardzo aktywnie na bieżąco współpracujemy - podkreśliła.

Projekt - jak podała - został skierowany do uzgodnień wewnętrznych i po ich zakończeniu "zapewne pojawi się w konsultacjach publicznych".

- Projekt ujmuje w normy prawne wykonywanie zawodu, gwarantuje odpowiedni nadzór nad kształceniem ratowników medycznych, gwarantuje należytą pieczę nad wykonywaniem zawodu - powiedziała.

Dodała, że samorząd zawodowy ratowników powstać ma na wzór samorządów innych grup zawodowych m.in. lekarzy, pielęgniarek, od niedawna także fizjoterapeutów. Samorząd ratowników - jak wyliczała - ma m.in. "prowadzić rejestr ratowników medycznych, wydawać prawa wykonywania zawodu i być wyposażony w kompetencje pozbawiania tego prawa".

- Jesteśmy otwarci na dyskusję nad projektem. To bardzo ważny projekt dla ratownictwa medycznego. Regulacja była długo wyczekiwana przez środowisko i mam nadzieję, że niebawem zostanie przedstawiana i przyjęta przez stronę rządową - przekazała.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum