MZ: ponowna zmiana standardu organizacyjnego teleporady w POZ - projekt rozporządzenia

Autor: pwx, MZ/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2021 20:53

Teleporada może być udzielona w terminie późniejszym niż pierwszy dzień roboczy następujący po dniu zgłoszenia się pacjenta, pod warunkiem jego uzgodnienia z pacjentem lub jego opiekunem ustawowym - zakłada projekt zmiany rozporządzenia skierowany w poniedziałek (25 stycznia) przez Ministerstwo Zdrowia do konsultacji.

MZ: ponowna zmiana standardu organizacyjnego teleporady w POZ - projekt rozporządzenia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, proponowane zmiany wychodzą naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom pacjentów, uwzględniając jednocześnie możliwości organizacyjne świadczeniodawców. Ich celem jest usprawnienie kontaktu na linii pacjent - świadczeniodawca, a także zwiększenie dostępu do świadczeń realizowanych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

MZ ocenia, że zaproponowane rozwiązanie skutkować będzie szybszym uzyskaniem pomocy odpowiedniej do stanu i potrzeb zdrowotnych danego pacjenta. Ponadto, wprowadzenie zapisu umożliwi osobie udzielającej teleporady uzgodnienie optymalnego terminu realizacji świadczenia, z uwzględnieniem zarówno faktycznej potrzeby zdrowotnej danego pacjenta, jak i daty jego zgłoszenia.

Przyjęcie powyższego schematu działania nie zagrozi jednocześnie udzieleniu porad i wizyt w bezpośrednim kontakcie przez personel medyczny podstawowej opieki zdrowotnej - konkluduje MZ.

Przewiduje się, że rozporządzenie wejdzie w życie 30 stycznia 2021 r. Data ta jest powiązana z wejściem w życie przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z 12 stycznia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

Zmiana rozporządzenia następuje po niedawnych uwagach lekarzy POZ, którzy przekonywali, że wprowadzenie standardu teleporady wymagającego jej przeprowadzenia najdalej w pierwszym dniu roboczym po zgłoszeniu pacjenta nie jest realne ze względów organizacyjnych.

Treść projektu rozporządzenia: legislacja.rcl.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze