MZ: opieka medyczna nad kobietą w ciąży bez pieczątek

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 13 czerwca 2019 13:08

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji 13 czerwca został umieszczony projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz wzoru zaświadczenia potwierdzającego pozostawanie pod tą opieką.

MZ: opieka medyczna nad kobietą w ciąży bez pieczątek
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z uwagi na techniczny charakter zmian, ewentualne uwagi do ww. projektu należy przekazać w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego pisma.

Jak podaje resort, projekt rozporządzenia umożliwia osobom uprawnionym (położna/lekarz) do wydania zaświadczenia potwierdzającego pozostawanie kobiety pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu, uprawniającego do dodatku z tytułu urodzenia dziecka, zrezygnowanie z normatywnego obowiązku stosowania pieczęci lub pieczątek zakładu opieki zdrowotnej albo praktyki lekarskiej, albo praktyki położnej.

Konieczność wprowadzenia zmiany w rozporządzeniu z 14 września 2010 r. w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz wzoru zaświadczenia potwierdzającego pozostawanie pod tą opieką (Dz. U. poz. 1234) wynika z przyjęcia przez Radę Ministrów w dniu 28 czerwca 2018 r. dokumentu rządowego pt. "Informacja dotycząca deregulacji obowiązku stosowania pieczęci lub pieczątek przez obywateli i przedsiębiorców".

W uzasadnieniu zmian MZ wyjaśnia, że wprowadzenie regulacji ma mieć pozytywny wpływ na zdrowie kobiet i dzieci poprzez wpływ na systematyczność sprawowanej profilaktyki zdrowotnej nad kobietą w ciąży. Pozwoli na prawidłowy monitoring ciąży i na szybkie podjęcie działań profilaktycznych bądź leczniczych w przypadkach występowania powikłań lub zagrożeń ciąży.

Resort oczekuje, że spowoduje to ograniczenie liczby zgonów okołoporodowych, zmniejszenie odsetka wcześniactwa oraz noworodków urodzonych z niską masą urodzeniową. Regulacja ta ma też zapewnić możliwość szybszego otrzymania zaświadczenia uprawniającego do dodatku z tytułu urodzenia dziecka.

Więcej: legislacja.rcl.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum