Ministerstwo Zdrowia sankcjonuje 17 nowych zawodów medycznych
Projekt ustawy dotyczący 17 zawodów medycznych został przekazany do konsultacji publicznych. Dotyczy m.in. opiekunów medycznych, logopedów, dietetyków oraz masażystów.

- Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych
- Dokument dotyczy 17 zawodów medycznych. To m.in. opiekun medyczny, podiatra, logopeda, dietetyk, masażysta, higienistka stomatologiczna, protetyk słuchu czy technik ortopeda
- Ustawa określi, kto i na jakich warunkach będzie mógł wykonywać dany zawód. Ponadto odnosi się do kwestii odpowiedzialności zawodowej, wskazuje też kary za naruszenie zasad etyki zawodowej
- Poza tym przewiduje stworzenie rejestru, dzięki któremu tak pracodawca, jak i pacjent będą mogli sprawdzić uprawnienia danej osoby do wykonywana zawodu
- Projekt reguluje także m.in. kwestię płatnego urlopu szkoleniowego w wymiarze do 6 dni roboczych rocznie
17 nowych zawodów medycznych. Ustawa określa, kto będzie mógł je wykonywać
Celem projektu ustawy jest - jak czytamy w uzasadnieniu dokumentu - uregulowanie warunków i zasad wykonywania określonych w ustawie zawodów medycznych, które dotychczas nie były objęte regulacjami ustawowymi, a także kwestii dotyczących doskonalenia zawodowego, rejestru oraz odpowiedzialności zawodowej tych osób.
Jak zastrzegają autorzy ustawy, nie odnosi się ona do zawodów medycznych uregulowanych w odrębnych przepisach, jak zawód lekarza, lekarza dentysty, diagnosty laboratoryjnego, pielęgniarki, położnej, ratownika medycznego, farmaceuty oraz fizjoterapeuty.
Ustawa określa warunki i zasady wykonywania następujących zawodów:
- asystentka stomatologiczna;
- dietetyk;
- elektroradiolog;
- higienistka stomatologiczna;
- logopeda;
- masażysta;
- opiekun medyczny;
- optometrysta;
- ortoptystka;
- podiatra;
- profilaktyk;
- protetyk słuchu;
- technik dentystyczny;
- technik farmaceutyczny;
- technik ortopeda;
- technik sterylizacji medycznej;
- terapeuta zajęciowy
- Projektowane przepisy mają na celu wprowadzenie mechanizmu mającego zapewnić dostęp do wykonywania zawodu medycznego tylko profesjonalistom w danym zawodzie, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje i kompetencje, nabywane w toku kształcenia w systemie oświaty lub systemie szkolnictwa wyższego - argumentuje resort zdrowia.
Ustawa ma ograniczyć dostęp do zawodów medycznych osobom bez kwalifikacji
Nowe przepisy mają ograniczyć dostęp do zawodów medycznych osobom, które "nie posiadają właściwych kwalifikacji".
- Jednocześnie będzie to gwarantowało zapewnienie wysokiej jakości udzielanych świadczeń. Ułatwi to również pracodawcom prowadzenie polityki zatrudnienia oraz spowoduje aktywizację osób wykonujących zawody medyczne przez wzrost ich konkurencyjności na rynku pracy - przekonuje MZ.
Ustawa określa również warunki, jakie musi spełniać dana osoba, aby
wykonywać zawód medyczny. Konieczne są:
- pełna zdolność do czynności prawnych,
- stan zdrowia pozwalający na wykonywanie zawodu medycznego
- odpowiednie kwalifikacje
- wpis do rejestru osób uprawnionych do wykonywania zawodu medycznego
Rejestr osób wykonujących zawód medyczny
W projekcie ustawy określono, iż rejestr osób wykonujących zawód medyczny w systemie teleinformatycznym będzie prowadziło Ministerstwo Zdrowia.
- Rejestr osób wykonujących zawód medyczny pozwoli na uzyskanie informacji o aktualnej liczbie osób wykonujących zawód medyczny, sposobie wykonywania tego zawodu, jak również będzie źródłem informacji o potrzebach kadrowych w tych zawodach w poszczególnych rejonach kraju - wskazuje resort zdrowia.
Jednak co bardziej istotne pozwoli on na weryfikację osób wykonujących poszczególne zawody medyczne pracodawcom, jak i pacjentom.
- Umożliwi potwierdzenie kwalifikacji, każdej osoby wykonującej zawód medyczny - podkreśla MZ.
Rejestr będzie jawny w zakresie: numeru wpisu, daty wpisy, imienia i nazwiska, informacji o realizacji ustawicznego rozwoju zawodowego, informacji o miejscu wykonywania zawodu medycznego, informacji o zawieszeniu prawa do wykonywania zawodu, daty wykreślenia z rejestru wraz z podaniem przyczyny.
Obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego
Ustawa o zawodach medycznych wprowadza również zasadę, że "osoba wykonująca zawód medyczny ma prawo i obowiązek do ustawicznego rozwoju zawodowego, który jest realizowany w ramach kształcenia podyplomowego oraz doskonalenia zawodowego".
- Nałożony przepisami obowiązek doskonalenia zawodowego jest usankcjonowaniem działającego już na rynku pracy doskonalenia posiadanych umiejętność przez kadry medyczne. Kształcenie podyplomowe w ramach ustawicznego rozwoju zawodowego może być realizowane przez udział w szkoleniu specjalizacyjnym lub kursie kwalifikacyjnym - wskazują autorzy projektu.
Jak wyjaśniają szkolenie specjalizacyjne jest realizowane na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Natomiast kurs kwalifikacyjny ma na celu uzyskanie przez osobę wykonującą zawód medyczny dodatkowej wiedzy i umiejętności do udzielania określonych świadczeń zdrowotnych.
- Kurs kwalifikacyjny kończy się egzaminem teoretycznym w formie pisemnej albo ustnej lub egzaminem praktycznym z zakresu wiedzy i umiejętności objętych programem tego kursu. Odbycie kursu kwalifikacyjnego jest potwierdzone zaświadczeniem - czytamy w uzasadnieniu.
Ponadto osoba wykonująca zawód medyczny ma również obowiązek doskonalenia zawodowego poprzez kurs doskonalący oraz samokształcenie.
- Ustawiczny rozwój zawodowy osób wykonujących zawód medyczny będzie realizowany w 5-letnim okresie edukacyjnym. Za udział w poszczególnych formach doskonalenia zawodowego i kształcenia podyplomowego przysługują punkty edukacyjne. Okres edukacyjny rozpoczyna się z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym osoba wykonująca zawód medyczny uzyskała wpis do rejestru - czytamy w projekcie.
Odpowiedzialność zawodowa zawodów medycznych
Projektowane przepisy regulują również kwestie dotyczące odpowiedzialności zawodowej osób wykonujących zawód medyczny za naruszenie zasad etyki zawodowej i deontologii zawodowej oraz przepisów związanych z wykonywaniem zawodu.
Postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej osoby wykonującej zawód medyczny obejmuje:
- czynności sprawdzające prowadzone przez Przewodniczącego Komisji;
- postępowanie wyjaśniające prowadzone przez Przewodniczącego Komisji;
- postępowanie przed Komisją Odpowiedzialności Zawodowej, zwaną dalej „Komisją”
Komisja, jak czytamy w projekcie ustawy, będzie się składała z 38 członków, powoływanych przez ministra zdrowia na 4-letnią kadencję, po 2 przedstawicieli każdego zawodu medycznego oraz 4 przedstawicieli ministra właściwego do spraw zdrowia.
Katalog kar za przewinienia zawodowe obejmuje:
- upomnienie;
- naganę;
- karę pieniężną;
- wykreślenie z rejestru na okres od roku do 5 lat;
- zawieszenie prawa do wykonywania zawodu medycznego na okres od 3 miesięcy do roku;
- pozbawienie prawa do wykonywania zawodu medycznego.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
DO POBRANIA
Projekt ustawy.pdf
Prezentacja PDF • 0,25 MB
ZOBACZ KOMENTARZE (13)