MZ oficjalnie: szpitale mogą przyjąć pompy insulinowe od WOŚP w formie darowizny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2012 15:05

Pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych chorych na cukrzycę mogą zostać przekazane szpitalom przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w formie darowizny - poinformowało Ministerstwo Zdrowia w poniedziałkowym (16 stycznia) komunikacie.

Resort zdrowia podkreślił, że Fundacja WOŚP nie jest przedsiębiorcą produkującym lub prowadzącym obrót produktami refundowanymi, a w myśl ustawy refundacyjnej tylko takie podmioty nie mogą dokonywać darowizn.

"Zgodnie z ustawą takie podmioty nie mogą stosować jakichkolwiek form zachęty w tym darowizn, odnoszących się do produktów refundowanych" - napisał resort w komunikacie.

MZ poinformowało, że pompy insulinowe obecnie nie są refundowane na podstawie decyzji refundacyjnych, a są świadczeniami gwarantowanymi ze środków publicznych w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Jak już informowaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl w mediach toczy się dyskusja czy pompy insulinowe od WOŚP mogą trafić do szpitali skoro ustawa refundacyjna zakazuje szpitalom przyjmować darowizny.

Niepewność wywołuje art. 49 ust. 3 ustawy refundacyjnej, który zabrania przekazywania jakichkolwiek zachęt, w tym darowizn i użyczeń, które odnoszą się do leków refundowanych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum