MZ o udzielaniu świadczeń przez lekarzy z I stopniem lub w trakcie specjalizacji

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 06 października 2011 13:06

Lekarze z pierwszym stopniem specjalizacji oraz w trakcie specjalizacji będą mogli udzielać świadczeń w poradniach specjalistycznych -resort zdrowia przedstawił projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu AOS.

MZ o udzielaniu świadczeń przez lekarzy z I stopniem lub w trakcie specjalizacji
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Projektowana zmiana załącznika nr 1 do rozporządzenia ma na celu umożliwienie lekarzom z pierwszym stopniem specjalizacji oraz lekarzom w trakcie specjalizacji udzielanie świadczeń w poradniach specjalistycznych zgodnie z poprzednio obowiązującymi wymaganiami.

Ponadto w poradzie specjalistycznej - proktologia rozszerzono wymagania dotyczące personelu, zgodnie z propozycją środowiska i opinią konsultantów, o możliwość realizacji świadczeń przez lekarza specjalistę chorób wewnętrznych.

Z kolei w załączniku nr 2 do rozporządzenia, ze względu na zróżnicowaną organizację świadczeń, umożliwiono wykonywanie badań urodynamicznych również poza pracowniami urodynamicznymi.

Termin zgłaszania uwag upływa w dniu 13 października 2011 roku.

To reakcja na wcześniejsze zarzuty lekarzy i związkowców odnoszących się do przepisu, który ich zdaniem "powodował, że lekarze z pierwszym stopniem specjalizacji nie będą mogli - od stycznia 2012 roku - samodzielnie kontraktować z NFZ określonych świadczeń specjalistycznych”. Dotyczyło to np. ginekologów, okulistów, dermatologów, pulmonologów czy lekarzy chorób zakaźnych.

Takie zmiany zmianom wprowadziło rozporządzenie ministra zdrowia z 27 maja 2011 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS).

Więcej: www.mz.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum