MZ o świadczeniach gwarantowanych w programach zdrowotnych

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 07 października 2010 11:26

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych.

Zmiany mają na celu m.in. dostosowanie obecnego stanu prawnego do obecnie funkcjonujących standardów wykonywania świadczenia  – na etapie diagnostycznym programu profilaktyki raka szyjki macicy wprowadza się System Betesda 2001 w miejsce metody Papanicolaou.

Rozszerza się również katalog świadczeniodawców dopuszczonych do wykonywania badań cytologicznych na etapie diagnostycznym o zakłady/pracownie patomorfologii niewpisane do ewidencji KRDL.

Umożliwia się też przeprowadzania kursów dokształcających zarówno przez Centralny jak i wojewódzkie ośrodki koordynujące, co pozwoli na zwiększenie dostępności do możliwości podnoszenia kwalifikacji przez położne

Ustanawia się także dodatkowe wymogów od świadczeniodawców, w postaci obowiązku uzyskania pozytywnego wyniku kontroli jakości badań mammograficznych oraz zobowiązania do przesłania każdego roku zdjęć mammograficznych do wojewódzkiego ośrodka koordynującego celem przeprowadzenia audytu klinicznego.

Więcej: www.mz.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum