×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

MZ o pozwoleniach dla podmiotów pozyskujących dawców szpiku

Autor: MZ/Rynek Zdrowia23 sierpnia 2010 16:34

MZ przypomina o kończącym się terminie uzyskania pozwolenia Ministra Zdrowia przez podmioty pozyskujące dawców allogenicznego szpiku i komórek krwiotwórczych krwi obwodowej.

MZ o pozwoleniach dla podmiotów pozyskujących dawców szpiku
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowelizacja przepisów, która została wprowadzona ustawą z dnia 17 lipca 2009 roku, wprowadziła wymagania, których spełnienie jest niezbędne przy pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów. Podmioty mogą wykonywać czynności na dotychczasowych zasadach do czasu uzyskania pozwolenia, nie dłużej jednak niż do dnia 15 września 2010 roku.

Jest to ostateczny termin uzyskania pozwolenia, co oznacza, że w tym czasie powinna zakończyć się cała procedura wydania pozwolenia przez Ministra Zdrowia, która następuje na wniosek Krajowego Centrum Bankowania Tkanek i Komórek, za uprzednim wydaniem opinii przez Krajową Radę Transplantacyjną.

Ustawa określiła krąg podmiotów, które mogą wykonywać czynności polegające na pozyskiwaniu dawców allogenicznego szpiku i komórek krwiotwórczych krwi obwodowej. Są to: zakłady opieki zdrowotnej albo fundacje. Wnioski o wydanie pozwolenia należy składać do Krajowego Centrum Bankowania Tkanek i Komórek.

Więcej: www.mz.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze