MZ o becikowym: będą zmiany

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 lutego 2010 19:27

Warunkiem wypłacenia becikowego będzie zaświadczenie potwierdzające co najmniej jedną wizytę ciężarnej u ginekologa lub położnej.

Dotychczas wymagano zaświadczenia, że kobieta była pod opieką lekarską od 10. tyg. ciąży.

Zmianę, o której poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia, przewiduje projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, którym Rada Ministrów zajmie się na najbliższym posiedzeniu.

Dotychczasowe przepisy, uzależniające wypłatę becikowego od pozostawania pod stałą opieką ginekologa lub położnej najpóźniej od 10. tygodnia ciąży, nie zostaną jednak całkowicie wycofane. Będą jedynie zawieszone na okres dwóch lat od momentu wejścia w życie znowelizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Becikowe otrzymają też kobiety, którym po 1 listopada 2009 r. odmówiono jego wypłaty, bo nie potrafiły udowodnić, że przebywały pod stałą opieką lekarza od 10 tygodnia ciąży. Jednocześnie resorty zdrowia oraz pracy i polityki społecznej planują kampanię informacyjną na ten temat.

1 listopada ubiegłego roku weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi, aby otrzymać becikowe, kobieta musiała przedstawiać zaświadczenie, że co najmniej od 10. tygodnia ciąży pozostawała pod opieką ginekologa. Zmiany te ostro krytykowały środowiska kobiece. W styczniu media donosiły, że niektóre ośrodki pomocy społecznej zaczęły odmawiać wypłaty becikowego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum