MZ: nie ma jednolitego wzoru zgody rodziców na leczenie dzieci w dentobusach

www.infodent24.pl Autor: PTWP - Infodent24.pl • Źródło: Infodent24.pl/Rynek Zdrowia   • 29 marca 2018 11:43

W związku z apelem do ministra zdrowia o ustalenie jednolitego wzoru zgody opiekuna prawnego dziecka na badania i lecznicze wykonywane w dentobusach, resort przedstawił swoje stanowisko. Nie rozwiązuje ono jednak problemów, które pojawiają się z powodu braku wspomnianego wzoru zgody.

FOT. Fotolia; zdjęcie ilustacyjne

Odpowiedź MZ na apel lekarzy dentystów, uczestników XX konferencji naukowo-szkoleniowej „Najnowsze Trendy w Stomatologii” jest jasna - o żadnym jednolitym wzorze zgody opiekuna prawnego dziecka na wykonywane w dentobusach: badanie, diagnostykę, zabiegi profilaktyczne oraz lecznicze - nie może być mowy.

Sprawy zgód są ogólnie określone w przepisach i to powinno dentystom wystarczyć - wynika z pisma wiceministra zdrowia Zbigniewa Króla adresowanego do dr Agnieszki Ruchały Tyszler, wiceprezesa ORL w Szczecinie. MZ radzi powoływać się na regulacje zawarte w ustawach: o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. 

"Co do zasady Minister Zdrowia nie określa wzoru zgody na udzielenie określonego rodzaju świadczenia, gdyż wymagałoby to konieczności podjęcia kompleksowej i bardzo kazuistycznej regulacji uwzględniającej specyfikę wszystkich świadczeń zdrowotnych" - czytamy w odpowiedzi. 

W tej sytuacji tłumaczenie z MZ daje dentystom tyle, co nic - pisze serwis infodent24.pl i przywołuje artykuł Głosu Wielkopolskiego z 23 marca br, w którym opisane są kłopoty dentystki związane z brakiem jednolitego wzoru zgody. W jednej ze szkół w Poznaniu wszystkim dzieciom wykonano zabieg lakierowania zębów. Dentystka wręczyła rodzicom do podpisania dokument o treści: "Wyrażam zgodę na objecie dziecka programem edukacyjnym i profilaktyką próchnicy".

Tymczasem według aktywistki jednego ze stowarzyszeń antyszczepionkowych to nie jest zgoda na zabieg medyczny, a dentystka popełniła przestępstwo. Aktywistka napisała skargę do Rzecznika Praw Pacjenta.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum