MZ nie chce pozwolić, żeby pacjenci psychiatryczni palili papierosy

Autor: Głos Szczeciński/Rynek Zdrowia • • 16 marca 2016 12:10

Pacjenci oddziałów psychiatrycznych i terapii uzależnień od alkoholu mają przyzwolenie na palenie papierosów, mimo że MZ uważa, że łamane jest prawo. Szpitale decydują się na to w trosce o bezpieczeństwo innych i skuteczność terapii.

Jak informuje Głos Szczeciński, zezwolenie na palenie tytoniu w wyznaczonych miejscach w szpitalach zmniejsza ryzyko pożaru. Chorzy nie muszą się ukrywać, choć najbezpieczniej byłoby, gdyby mogli korzystać z palarni. Trudno jest nagle zakazać palenia komuś, kto robił to przez lata i nagle trafia na kilka miesięcy do szpitala, a na dodatek leczy się np. psychiatrycznie.

Ministerstwo Zdrowia jest jednak w tej kwestii nieugięte. Resort podkreśla, że szpital jest miejscem, w którym pacjent powinien zostać objęty szeroko rozumianą kompleksową opieką zdrowotną, w tym również prowadzącą do zaprzestania palenia tytoniu.

Więcej: www.gs24.pl

Problem nie znalazł rozwiązania od 2010 r. Psychiatrzy zwracają uwagę, że wielu pacjentów psychiatrycznych, to tzw. pacjenci bez zgody, czyli tacy, którzy nie mogą wychodzić na zewnątrz, a nawet opuszczać oddziału. Dla nich oznacza to koniec palenia papierosów. Wskazują, że pacjenci psychiatryczni sporo palą i trzeba im to umożliwić, biorąc pod uwagę ograniczenia, jakim są poddani.

Czytaj też: Ministerstwo podtrzymuje zakaz wydzielania palarni w szpitalach psychiatrycznych

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum