MZ ma listę pacjentów, którzy otrzymali źle przechowywane szczepionki

Autor: Krzysztof Markowski - PAP/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2018 18:28

Ministerstwo Zdrowia ma listę 448 pacjentów, którzy otrzymali źle przechowywane szczepionki. Szczepionki te są bezpieczne - zapewnił w czwartek posłów sejmowej Komisji Zdrowia wiceminister Marcin Czech. Do podania tych preparatów doszło w 10 placówkach w Lubuskiem.

Lekarze szczepili pacjentów szczepionkami, które powinny zostać zutylizowane Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W czwartek miało miejsce specjalne posiedzenie Komisji Zdrowia, na którym posłowie zapoznali się z informacją resortu zdrowia w sprawie nieprawidłowości przy przechowywaniu oraz podawaniu pacjentom szczepionek.

Jak podał Czech, wojewoda lubuski potwierdził na podstawie przeprowadzonych kontroli, że w 70 podmiotach leczniczych doszło do przerwania zimnego łańcucha chłodniczego przechowywanych preparatów szczepionkowych, w tym w 10 podmiotach były realizowane szczepienia tymi preparatami.

Poinformował także, że poza województwem lubuskim od października 2017 r. doszło do przerwania zimnego łańcucha dostaw w woj. dolnośląskim - 4, woj. lubelskim - 1, woj. łódzkim - 10, woj. małopolskim - 6, woj. mazowieckim - 2, woj. podlaskim - 4, woj. świętokrzyskim - 1, woj. zachodniopomorskim - 1. W pozostałych województwach nie doszło do takich sytuacji.

W poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna" napisał o przypadkach podawania, także noworodkom, szczepionek, które powinny zostać zutylizowane, ponieważ były przechowywane w niewłaściwej temperaturze. Do takich sytuacji dochodziło m.in. w lubuskich przychodniach, w których w październiku 2017 r. po burzach i wichurach nastąpiły przerwy w dostawie prądu. Według "DGP" takich przypadków jest co najmniej kilkaset, a lekarze wiedzieli, że wstrzykują niepełnowartościowy produkt. Problem dotyczył m.in. szczepionek przeciwko pneumokokom, gruźlicy i ospie wietrznej.

- Szczepionki, które znalazły się poza zimnym łańcuchem dystrybucji - badamy na jak długo i w jakim warunkach i do jakiego stopnia - w sposób bezpieczny, według ekspertów WHO, mogą być podawane pacjentom. To są szczepionki, które mają swoje działania, są skuteczne, są bezpieczne - ocenił uczestniczący w posiedzeniu komisji wiceminister zdrowia Marcin Czech.

- Jeżeli dojdzie do opuszczenia tego łańcucha, okres przydatności szczepionki do użycia nie obowiązuje, ale nadal bezpiecznie można ją podać - przekonywał.

- Nie znaczy to, że opowiadamy się za tym, że takich szczepionek należy używać. Nie należy, wielokrotnie podkreślaliśmy to, że szczepionki powinny być transportowane i przechowywane w zimnym łańcuchu dystrybucji - dodał. Wskazał, że zgodnie z procedurami w sytuacji przerwania chłodniczego łańcucha dostaw należało zutylizować szczepionki.

- Ministerstwo Zdrowia ma pełną listę 448 pacjentów, którzy otrzymali źle przechowywane szczepionki - podkreślił Czech. Dodał, że ustalana jest liczba osób spoza woj. lubuskiego, którym podano te szczepionki.

Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz mówił, że zgodnie z wytycznymi lekarze w punktach szczepień nie mogą i nie powinni podawać szczepionek po przerwaniu łańcucha chłodniczego bez uzyskania informacji od organów i od firm, że dana szczepionka na pewno nie straciła swoich właściwości i jest bezpieczna.

- W tym przypadku, wiemy, że taki krótki czas nie mógł wpłynąć na ich jakość i bezpieczeństwo, ale nie zmienia to faktu, że ci lekarze w ten sposób postąpić nie powinni - wskazywał Posobkiewicz.

- Tutaj nie było winy ze strony państwa. W kilku przypadkach lekarze popełnili proceduralny błąd - dodał.

W środę rzecznik prasowy samorządu lekarskiego Katarzyna Strzałkowska poinformowała PAP, że Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej w związku z tą sytuacją przygotował stosowne wystąpienia do GIS, GIF i Prokuratury Rejonowej w Szczecinie. - Rzecznik zwraca się z pytaniem, czy instytucje te posiadają informacje o lekarzach, które byłyby podstawą do podejrzenia popełnienia przewinienia zawodowego - podała Strzałkowska.

W poniedziałek Prokuratura Krajowa poinformowała, że w związku z informacjami o szczepionkach przechowywanych w niewłaściwych warunkach zostanie wszczęte śledztwo dotyczące narażenia pacjentów na utratę życia lub ciężki uszczerbek na zdrowiu - prokurator generalny Zbigniew Ziobro wydał polecenie "pilnego wszczęcia" śledztwa. We wtorek o wszczęciu śledztwa poinformowała Prokuratura Regionalna w Szczecinie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum