MZ: listę ośrodków leczących pedofilów poznamy w połowie kwietnia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 marca 2010 09:46

W listopadzie ub.r. prezydent podpisał tzw. dużą nowelizację kodeksów karnych. Jedna z ważniejszych zmian w noweli dotyczy m.in. farmakologicznego leczenia pedofilów.

Zgodnie ze zmianami, o potrzebie leczenia pedofila ma decydować sąd na sześć miesięcy przed przewidywanym warunkowym zwolnieniem lub przed wykonaniem kary. Po odbyciu kary sąd będzie mógł skierować sprawcę na leczenie ambulatoryjne bądź umieścić go w zakładzie zamkniętym. Przepisy te wejdą w życie 8 czerwca br.

W związku ze zmianami resort zdrowia w porozumieniu z Ministerstwem Sprawiedliwości musi wydać dwa rozporządzenia zawierające wykaz zakładów ambulatoryjnych i zamkniętych, prowadzących terapię skazanych tej kategorii.

– Lista ośrodków wykonujących nowego rodzaju środek zabezpieczający będzie znana po zakończeniu postępowania konkursowego, co jest przewidywane na połowę kwietnia 2010 r. – poinformował agencję dyrektor gabinetu politycznego MZ Jakub Piotrowski.

– Do Ministerstwa Zdrowia wpływają oferty zakładów opieki zdrowotnej zainteresowanych umożliwieniem im prowadzenia powyższych form terapii sprawców. Ostateczna decyzja o rozszerzeniu działalności zakładu opieki zdrowotnej znajduje się każdorazowo w zakresie kompetencji organu założycielskiego – dodał Piotrowski.

Resort zdrowia zapewnił ponadto, iż wytypowanym placówkom zostaną przekazane środki finansowe na dostosowanie posiadanej infrastruktury do wymagań związanych z wykonywaniem środków zabezpieczających w warunkach stacjonarnych i ambulatoryjnych.

Już pod koniec ubiegłego roku resort sprawiedliwości informował agencję, iż minister Krzysztof Kwiatkowski zadeklarował w piśmie do Ministerstwa Zdrowia współpracę i pomoc przy przygotowaniu obu rozporządzeń.

W ubiegłym tygodniu resort zdrowia przygotował projekt innego rozporządzenia związanego z nowelizacją odnoszącą się do skazanych za pedofilię. Projekt ten dotyczy wyznaczenia ośrodka, który będzie wystawiał opinie dla sądu, przed ewentualnym skierowanie osoby skazanej za pedofilię na leczenie ambulatoryjne lub do zakładu zamkniętego.

Znowelizowany Kodeks karny zaostrza kary za przestępstwa seksualne wobec nieletnich. Zakłada uznanie zgwałcenia takich osób za zbrodnię, za co grozi od trzech lat więzienia. To powrót do rozwiązania z kodeksu z 1969 r. Nowela wprowadza też zakaz potajemnego nagrywania i rozpowszechniania w internecie nagich wizerunków osób lub kontaktów seksualnych. Za utrwalanie takich treści bez zgody osoby, która została utrwalona, ma grozić od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia.

Nowela wprowadza też karanie propagowania tzw. dobrej pedofilii, czyli publicznego twierdzenia, że kontakty seksualne z dziećmi nie muszą ich krzywdzić. Czyn taki będzie zagrożony karą do dwóch lat więzienia. Taką samą karą będzie zagrożony tzw. grooming, czyli składanie przez internet małoletniemu propozycji seksualnych. Za nawiązywanie przez internet kontaktu w celach pedofilskich z osobą małoletnią będzie grozić do trzech lat więzienia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum