MZ liberalizuje ustawę uzdrowiskową, bo rosła liczba problemów

www.portalsamorzadowy.pl Autor: PTWP - PortalSamorzadowy.pl • Źródło: Portal Samorządowy/Rynek Zdrowia   • 18 czerwca 2019 14:33

Ministerstwo Zdrowia kończy prace nad ustawą, która zliberalizuje przepisy i pozwoli na zakładanie firm wytwórczych w gminach uzdrowiskowych. Obecne przepisy hamują zarabianie przez samorządy na posiadanych walorach zdrowotnych.

MZ liberalizuje ustawę uzdrowiskową, bo rosła liczba problemów
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Z uwagi na ustawę z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych, która w obecnym brzmieniu uniemożliwia prowadzenie w pobliżu zakładów leczniczych nawet małej działalności gospodarczej, gminy uzdrowiskowe nie wykorzystują w pełni możliwości zarabiania na swoich walorach.

Jak przypomina Portal Samorządowy, w połowie lutego br. interpelację w sprawie zmian w tzw. ustawie uzdrowiskowej w zakresie definicji zakładu przemysłowego złożył poseł Jakub Kulesza. W piśmie wskazał na problemy, jakie wynikają z obowiązujących przepisów.

"Z informacji przekazywanych przez gminy uzdrowiskowe wynika, że gwałtownie rośnie liczba spraw, w których odmawia się zgody na wydanie decyzji pozwolenia na budowę dla inwestycji, których rezultatem jest budowa przedsięwzięcia mieszczącego się w definicji zakładu przemysłowego, zawartej w art. 2 ust. 13 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych. Rośnie też liczba spraw związanych z brakiem uzgodnienia przez Ministra Zdrowia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ze względu na ujmowanie w tych dokumentach obszarów przeznaczonych na realizację inwestycji, mieszczących się w definicji zakładu przemysłowego, zawartej w art. 2 ust. 13 tzw. ustawy uzdrowiskowej" - czytamy w interpelacji.

Korekta ustawowa polega na zmianie zapisanej w ustawie definicji zakładu przemysłowego -  zakładałaby ograniczenie działalności przemysłowej do takiej, której prowadzenie może wywierać znaczący negatywny wpływ na środowisko. To rozwiązanie ustawowe może pomóc otworzyć się gminom na szerszą działalność.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum