MZ doprecyzowuje uprawnienia pielęgniarek i położnych w zakresie wystawiania recept

Autor: RCL/Rynek Zdrowia • • 06 września 2019 14:21

Do konsultacji publicznych skierowano projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia dookreślającego leki i wyroby medyczne ordynowane przez pielęgniarki i położne, na które mają one prawo wystawiać skierowania.

MZ doprecyzowuje uprawnienia pielęgniarek i położnych w zakresie wystawiania recept
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje resort zdrowia w uzasadnieniu projektu został on przygotowany w związku z występującymi wątpliwościami interpretacyjnymi w zakresie uprawnień zawodowych pielęgniarek i położnych wynikających z art. 15a ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 576, 577 i 1490).

Z tego powodu zachodzi konieczność doprecyzowania przepisów rozporządzenia w sprawie substancji czynnych zawartych w lekach, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych ordynowanych przez pielęgniarki i położne oraz wykazu badań diagnostycznych, na które mają prawo wystawiać skierowania pielęgniarki i położne (Dz. U. poz. 299) w zakresie załącznika nr 3 do rozporządzenia przez dodanie grupy wyrobów medycznych: opatrunki hydrożelowe oraz hydrożelowe złożone.

Dookreślenie przepisów przedmiotowego rozporządzenia jest niezbędne dla realizacji uprawnień zawodowych pielęgniarek i położnych związanych z samodzielnym wystawianiem zleceń i recept na wyroby medyczne.

Więcej: rcl.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum