MZ chce rozszerzyć zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych

Autor: Radio Zet/Rynek Zdrowia • • 29 września 2017 10:13

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje chce wprowadzić zakaz spożywania napojów alkoholowych w miejscu publicznym. Obecnie taki zakaz obowiązuje w konkretnych miejscach: na ulicach, placach, w parkach.

MZ chce rozszerzyć zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Autorzy projektu argumentują, że konieczne jest wprowadzenie "skutecznych działań", które pomogą zmniejszyć spożycie alkoholu w Polsce, które przewyższa średnią w krajach UE.

Przygotowany projekt przewiduje wprowadzenie zakazu spożywania napojów alkoholowych w miejscu publicznym z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych.

Obecnie picie alkoholu zabronione jest w konkretnie wymienionych w ustawie miejscach: na ulicach, placach i w parkach. Ponadto alkoholu nie można spożywać m.in. na terenie szkół, domów studenckich, zakładów pracy i w środkach komunikacji publicznej (z wyjątkiem wagonów restauracyjnych w pociągu, gdzie można pić napoje do 4,5 proc. zawartości alkoholu).

Dotychczasowe brzmienie przepisów budziło wątpliwości. Głośna była sprawa aktywisty Marka Tatały, obwinionego o picie piwa na nadwiślańskim bulwarze. W marcu warszawski sąd okręgowy prawomocnie go uniewinnił, uznając, że bulwar nie jest ulicą w rozumieniu przepisów ustawy.

MZ chce także wydłużyć czas, w którym obowiązuje zakaz emisji reklam piwa, tak by było to możliwe dopiero po godzinie 23. Teraz reklama piwa w telewizji, radiu, kinie i teatrze może być prowadzona między godziną 20 a 6.

Projekt przewiduje też, że sprzedawca byłby zobowiązany, a nie tylko "uprawniony" - jak obecnie - do żądania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy napoju alkoholowego, w przypadku, gdy jego wygląd nie wskazuje w sposób niebudzący wątpliwości, że jest on pełnoletni.

Więcej: www.radiozet.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum