MZ: będzie zwiększenie limitów finansowych na część wyrobów medycznych

Autor: Luiza Jakubiak/Rynek Zdrowia • • 10 października 2013 16:39

Zwiększanie limitów na część wyrobów medycznych oraz poszerzenie grona specjalistów uprawnionych do wystawiania zleceń na niektóre środki - to główne zmiany, jakie zapowiada Ministerstwo Zdrowia w związku z nowelizacją rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. W dalszej kolejności resort popracuje nad wyprowadzeniem dystrybucji refundowanych pieluch poza sklepy medyczne.

MZ: będzie zwiększenie limitów finansowych na część wyrobów medycznych
Zmiana rozporządzenia jest wykonaniem przepisu ustawy o refundacji leków i wchodzi w życie od 1 stycznia 2014 roku.

- Obecna nowelizacja rozporządzenia jest pierwszym krokiem w kierunku zmiany systemu finansowania wyrobów medycznych. Ze względu na wrażliwość społeczną zagadnienia, zaczynamy zmiany od delikatnych, ale bardzo ważnych elementów - mówił minister zdrowia, Bartosz Arłukowicz na konferencji prasowej w siedzibie resortu (Warszawa, 10 października br.).

Dodał, że na "pierwszy ogień" pójdą zmiany w zakresie sposobu nabywania m.in. ortez, protez i środków absorpcyjnych.

Ortezy dla dzieci
Szczegółowe plany przedstawił wiceminister zdrowia Igor Radziewicz- Winnicki, podkreślając, że w latach 2011-2014 nakłady NFZ na zaopatrzenie w wyroby medyczne zwiększyły się łącznie o 178 mln zł. Całkowite nakłady w 2012 roku wyniosły 668 mln zł, w 2013 roku wyniosą 822 mln zł, w 2014 roku wzrosną do 835 mln zł.

- Rozporządzenie ma zwiększać dostęp do bardziej nowoczesnego sprzętu i wyrobów medycznych. Zdecydowaliśmy się zwiększyć limity finansowania w tym sprzęcie medycznym, który jest ważny dla kompensowana utraconych funkcji motorycznych pacjentów - oceniał minister Radziewicz - Winnicki, podając przykład dwukrotnego podwyższenia limitu finansowania (z 2800 na 5500 zł) protezy modularnej w obrębie uda.

Do katalogu wyrobów refundowanych wprowadzono m.in. ortezę, która umożliwia chód bez użycia siły mięśniowej u dzieci do 18 r.ż. sparaliżowanych od pasa w dół. Zwiększono także limit cenowy na kule i laski dla niewidomych, skracając jednocześnie okres użytkowania laski z 2 lat do 6 miesięcy.

Wózek specjalny
Resort proponuje także zwiększenie limitu finansowania poduszki odleżynowej ze 100 do 500 zł, aparatów słuchowych, zmniejszenie odpłatności z 30 do 10 proc. przy zaopatrzeniu w aparat do leczenia obturacyjnego bezdechu sennego, wprowadzenie nowoczesnych inhalatorów membranowych dla osób cierpiących na mukowiscydozę oraz poszerzenie dostępu do refundacji dla osób chorujących na pierwotną dyskinezę rzęsek.  

W przypadku zaopatrzenia dla pacjentów onkologicznych wprowadzono zerowy współudział pacjenta w limicie finansowania dla wszystkich środków absorpcyjnych. Do refundacji tych środków są uprawnione również dzieci do 3 r.ż., wymagające takiego zaopatrzenia.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum